ÇUKUR SİYASETİ CAMİLERİ HARABEYE ÇEVİRDİ

ÇUKUR SİYASETİ CAMİLERİ HARABEYE ÇEVİRDİ

PKK’nin çukur siyaseti sonrası başlayan çatışmalı süreçte bölge illerindeki camilerde oluşan tahribat ortaya çıktı.

Sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırıldığı Mardin’in Nusaybin ilçesinde tellerin bir bölümünün  geri çekilmesiyle camilerde oluşan tahribat da ortaya çıktı.

PKK’nin barikat ve çukur siyasetinin ardından ilçede 14 Mart’ta başlayan çatışmalı süreçte ev ve işyerlerinin yanı sıra ibadet yerleri de büyük oranda tahrip oldu.  

İlçede 3 Haziran’da sona eren operasyonların ardından 25 Temmuz'da kısmen kaldırılan sokağa çıkma yasağı sonrası Zeynelabidin, Kışla, Fırat, Dicle, Yenişehir ve Abdülkadir Paşa Mahallelerinin etrafı güvenlik tedbirleri kapsamında tellerle kapatılmıştı.

Söz konusu mahallelerden, tuzaklanan patlayıcıların temizlendiği Kışla ve Zeynelabidin Mahallelerini birleştiren Lozan Caddesi üzerindeki güvenlik telleri sökülerek bir kademe geri çekilmesiyle tellerin arkasında kalan Molla Musa Camii, Selman-i Pak Camii ile Paşa Camii'nde oluşan tahribat ortaya çıktı.

PKK’lilerin mevzi olarak kullandığı camilerde raflardaki Kur'an-ı Kerim'lerin yanı sıra minare, minber, kapı, kolon, kiriş, pencere, duvar, halı, dolap ve diğer tüm malzemelerin tamamen tahrip olduğu gözlendi.

CEMAAT CAMİ TEMİZLİĞİNE BAŞLADI

Tellerin kaldırılmasıyla camiyi temizlemeye geldiklerini söyleyen Abdullah Akdoğan camide tahribatın çok olduğunu belirtti.

Akdoğan, “Camimiz mahallemizle birlikte yıkılmış durumda. Biz de hayrımıza camimizi temizlemeye geldik, görüyorsunuz her taraf yıkılmış durumdadır.  Geldiğimizde kitaplar ve Kur’an’ı Kerimler yerlerdeydi.” dedi

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ DEVAM ETTİĞİ DİĞER MAHALLERDE DURUM AYNI

Operasyonların yapıldığı ve sokağa çıkma yasağının devam etmesi nedeniyle girilemeyen Abdülkadir Paşa, Fırat, Dicle ve Yenişehir mahallelerinde bulunan diğer camilerin de büyük çapta hasar gördüğü belirtiliyor. İlkha

 

 


Önceki Batman'da 11 Dernek Kapatıldı
Sonraki KUR’AN KURSU İÇİN HOCA ALINACAK

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.