Şeyh Bubê Türbesi'ne ziyaretçi Akını

Şeyh Bubê Türbesi'ne ziyaretçi Akını

Gercüş ilçesine bağlı Boğazköy'de bulunan asırların geleneğini devam ettiren yüzlerce kişi Şeyh Bubê Hazretlerinin türbesini ziyaret etti.

 

Gercüş (Gercews) ilçesine bağlı Boğazköy (Bagasê) köyünde gerçekleşen türbe ziyaretine yüzlerce kişi katıldı. Türbe ziyaretine gelen yüzlerce kişi, sabah ilk olarak adak edilen birçok hayvan kesilip pişirildi, hazırlanan yemekler ikram edildi.

Etkinlik Molla Hüseyin Barlak tarafından cami hoparlöründe okunan Kürtçe mevlit ile başladı. Etkinliğe Gercüş ilçe Müftüsü Fazıl Saraç, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve çok sayıda halk katıldı.  

Türbe ziyareti sonrası bir konuşma yapan Gercüş İlçe Müftüsü Fazıl Saraç, "Bu köyümüzde veliyullahtan birisi yatıyor. 'Allah'ım bunun yüzü suyu hürmetine, ona olan sevgin hürmetine dileklerimizi kabul et' dediğimiz zaman hiçbir sorun yok. Ama gelip de bu türbelerden, yatırlardan bir şeyler istemek, bunlar adına kurban kesmek bizi şirke götürür. 'Şüphesiz biz sana Kevser'i verdik. Öyleyse Rabbin için namaz kıl ve kurban kes. Asıl soyu kesik olan, senin düşmanındır.' Dolayısıyla Kevser Süresinde kurbanların sadece Allah adına kesileceği belirtilmiş. Söylediğim usullere riayet ederek Gercüş'ümüzde bulunan Seyid Bilal, Seyit Bubi ve diğer türbeleri bu usulde ziyaret etmeye gayret edelim. Gercüş'ümüzdeki bazı türbelerde bir takıp şeyler bağlayarak onlardan medet umuyorlar bu doğru değildir." dedi. İlkha


Önceki Yetim Aileye Umut Eli Uzandı
Sonraki 18 Bin Kilo Atık Toplandı

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.