Gazze Acilen Gündeme Alınmalı

Gazze Acilen Gündeme Alınmalı

Gazze’de insani krizin her geçen gün derinleştiğine dikkat çeken İHH Batman Şube Başkanı Mehmet Latif Kaya, İslam ülkelerinin Gazze’yi acilen gündemlerine alması gerektiğini söyledi.

 

İHH Batman Şube Başkanı Mehmet Latif Kaya yazılı bir açıklama yaparak, Gazze’de yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Kaya, son zamanlarda Gazze’de Mısır ve işgalci siyonist rejiminin sınır kapılarını kapalı tutarak bölgeyi adeta bir açık hava hapishanesine çevirdiğini belirtti.

Kaya, acilen bütün İslam ülkelerinin Gazze’yi gündemlerine alıp, bölgeye ablukanın kalkması ve insani yardımın girişine izin verilmesi noktasında çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi.

Sınır kapılarının kapatılmasıyla Gazze’de hayatın durma noktasına getirildiğini aktaran Kaya, “2 milyon nüfusu ile yüzölçümüne göre dünyanın en yoğun şehirlerinden biri olan Gazze, yıllardır ambargo ve abluka altında nefes almaya ve yaşamaya çalışıyor. Mısır ve işgalci rejiminin sınır kapılarını kapalı tutarak bölgeyi adeta bir açık hava hapishanesine çevirmeleri, Gazze’de hayatı durdurma noktasına getirdi.” diye konuştu.

Gazze Şeridi’ne uygulanan kara, hava ve deniz ablukasının 12’nci yılında artarak devam ettiğine dikkati çeken Kaya, “Bu abluka Gazze Şeridi’nde yaşayan 2 milyon Filistinliyi hedef almış durumda. Abluka, 2006’dan bu yana arkasında 4 bin 631’den fazla şehit ve 21 bin 426 yaralı bıraktı. Bu saldırılar ve işgal planları sebebiyle toplam yerleşim birimlerinin yüzde 77’sine denk gelen 292 bin 502 ev yıkıldı veya zarar gördü.” dedi.

“TEMİZ İÇME SUYU PROBLEMİ BÜYÜK BOYUTA ULAŞMIŞ DURUMDA”

Gazze’de ambargo, abluka ve saldırılara bağlı olarak yaşanan sosyal çöküntünün, hayatın her alanında hissedildiğinin altını çizen Kaya, “Ekonomik sıkıntılar, altyapı sorunları ve yaşanan kısıtlamalar, özellikle sağlık ve eğitim sektörlerinde çok önemli problemler ortaya çıkarmaktadır. Gazzelilerin içinde bulunduğu ve en acil şekilde çözülmesi gereken sorunlar her geçen gün ağırlaşmaktadır. Şehirde temiz içme suyu problemi büyük boyuta ulaşmış durumda. Gazze’de su kirliliği yüzde 95 seviyelerine ulaşmıştır. Çocukların yüzde 40’ı yetersiz beslenmeye bağlı sağlık sorunları yaşamakta. Abluka nedeniyle düzenli yardım alamayan yardıma muhtaç durumdaki 17 bin yetim çocuk büyük mağduriyetler yaşamaktadır.” ifadelerini kullandı.

“GAZZE’DEKİ İNSANİ KRİZ HER GEÇEN GÜN DERİNLEŞMEKTEDİR”

Açıklamanın devamında Kaya, şunları söyledi: “Gazze’nin sosyal ve ekonomik kurumlarının işleyebilmesi için gerekli olan özellikle enerji, yakıt, ilaç ve gıda malzemesi gibi birçok ürünün abluka nedeniyle bölgeye alınmaması sonucu Gazze’deki insani kriz her geçen gün derinleşmektedir. Zaten bölgedeki kötü olan insani durum, 2018’in ilk aylarından itibaren daha da kritikleşmiştir. İsrail ablukası sebebiyle Gazze’de hayatın çeşitli alanlarında tam bir çöküş yaşanmaktadır.”

“GAZZE’DE ELEKTRİK AÇIĞI YÜZDE 65 SEVİYELERİNE ULAŞTI”

Ekonomik ve sosyal krizlerin başlıca sebeplerinden biri olan elektrik yokluğunun, Gazze’de son yıllarda görülen en temel sorunlardan biri olduğunu aktaran Kaya, “Yıllardır devam eden ve günde 20 saate kadar varan elektrik kesintileri, Gazze’de hayatı doğrudan ve dolaylı olarak oldukça zorlaştıran belki de en önemli krizdir. İsrail’in sistematik bombardımanları sebebiyle Gazze’deki fabrikaların yüzde 80’i kapanmıştır. Gazze’de elektrik açığı yüzde 65 seviyelerine ulaşmıştır. Memurlar ise maaşlarının büyük bir kısmını alamamaktadır ve ekonomik krizden dolayı iş yerlerine yürüyerek gitmek zorunda kalıyorlar. Bölgede alım gücünün düşmesinden dolayı insanlar çok zor şartlar altında yaşamak zorunda kalıyor. Gazze’de gençler arasındaki işsizlik oranı yüzde 60’dayken yoksulluk altında yaşayanlar yüzde 65, aşırı yoksulluk yüzde 30, yardımlara bağımlılık ise yüzde 80’lerdedir.” ifadelerini kullandı.

 “ACİLEN BÜTÜN İSLAM ÜLKELERİ GAZZE’Yİ GÜNDEMLERİNE ALMALI”

Tüm dünya Müslümanlarını Gazze’ye yardım etmeye çağıran Kaya, “Acilen bütün İslam ülkeleri Gazze’yi gündemlerine almalı ve bölgeye ablukanın kalkması ve insani yardımın girişine izin verilmesi noktasında çaba sarf etmelidir. Ülkemiz bu konuda öncülük etmelidir. Necip milletimiz, yıllardır olduğu gibi Gazzelilere olan desteği her anlamda sürmeli ve yardımlar artırılmalıdır. Son olarak Türkiye’yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve siyonistlerin attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya ve tüm Gazzeli kardeşlerimize yardıma çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.  ŞEVKİ ASLAN 


Önceki Fırsatçılara Ceza Geliyor
Sonraki Yetim Aileye Umut Eli Uzandı

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.