KANSERLE MÜCADELE ETKİNLİKLERİ

KANSERLE MÜCADELE ETKİNLİKLERİ

01-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı münasebetiyle İl Sağlık Müdürlüğü bir mesaj yayımladı.

 

 Yapılan açıklamada, “Meme Kanseri, dünyada her yıl 1 milyon 700 binden fazla kadını etkiliyor. Ülkemizde Meme kanseri kadınlarda görülen en sık kanser türüdür. Erken evrede teşhis edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede kadınların bilgilendirilip bilinçlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu amaçla 2004 yılından beri her yıl olduğu gibi bu yılda 1-31 Ekim tarihleri arası Meme Kanserinde erken teşhis ile taramanın önemi hakkındaki çeşitli etkinliklerle farkındalığını artırmak, ayın anlam ve önemini belirten etkinliklerde bulunulması ve konunun gündemde kalması amacıyla çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir.” Denildi.

Afişlerle halkın bilinçlendirilmeye çalışıldı belirtilen açıklamada, “Meme Kanseri, Rahim Ağzı Kanseri ve Bağırsak Kanserinin erken teşhislerinin yapıldığı müdürlüğümüze bağlı Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezinin( KETEM) tanıtımını yapmak ve vatandaşların KETEM hizmetlerinden ücretsiz yararlanabileceğini duyurmak amacıyla Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Başkanlığı Kanser Birimi tarafından ilimizin muhtelif yerlerine bez afişler  asılarak tüm ASM ve hastanelerimizde ücretsiz HPV taramaları yapılmaktadır ayrıca tarama ve farkındalık etkinliklerimiz ay ile sınırlı olmayıp yıl boyunca devam edecektir. Vatandaşlarımızı ücretsiz taramalar için KETEM’ e bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı. MEHMET EMİN URAZ


Önceki Taziye Evlerine İhtiyaç Desteği
Sonraki İLK AY DEĞERLENDİRİLDİ

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.