6-8 EKİM BATMAN EKONOMİSENE DARBE VURDU

6-8 EKİM BATMAN EKONOMİSENE DARBE VURDU

6-8 Ekim olaylarını değerlendiren Batmanlılar, o günden sonra ilimizdeki ekonomik sıkıntıların bitmediğini belirttiler.

 

 2014 yılının Kurban bayramında yaşanan 6-8 Ekim olaylarının izleri hala geçmiş değil. Olayların ilimize zararları hakkında gazetemize konuşan Batmanlılar, olayların kültürel, sosyal ve özelikle ekonomik olarak olumsuz etkiler bıraktığını söylediler. Halkın olaylardan oldukça etkilendiğini belirten vatandaşlar, insanların uzun bir süre sokağa çıkmadığını, hiçbir faaliyette bulunmadıklarını belirterek, olayın etkilerinin hala görüldüğünü ifade ettiler.

“6-8 EKİM BATMAN ESNAFINI BİTİRDİ”

Olayların ilk önce esnafı bitirdiğini belirten Mikail Yıldız, “Olaylar maalesef ekonomik olarak çok kötü bir etki bıraktı. Esnaf bilindiği üzere haftalarca dükkânlarını açmadılar. Açıldıktan sonra bile insanlar dışarı çıkmakta tedirgin oluyorlardı ve esnaf neredeyse iş yapamıyordu. Bu olaylar ilimizde ciddi bir ekonomik sorun oluşturdu, aslında ilimizde son zamanlarda değil o günlerin taşıdığı ekonomik sıkıntılar da vardı. 6-8 Ekim olayları muhtemelen unutulmayacak, unutulmamalı da. Çünkü ilimiz sadece ekonomik değil, her açıdan o gün iflas etti.” İfadelerini kullandı.

“KÜLTÜREL VE SOSYAL ÇÖKÜNTÜ YAŞADIK”

Konu ile ilgili konuşan Murat Çetin, “O gün sadece ekonomik değil, kültürel ve sosyal çöküntü de yaşadık. Bilindiği üzere Ahlak kültürün ayrılmaz bir parçasıdır. Türkiye medyasına ahlaksız bir olay içerisinde düşmek ise bizi derinden üzmüş ve kültürümüzü zedelemiştir. Olaylardan sonra Batman büyük sıkıntılar yaşadı maalesef ve bu sıkıntılar bugün de kendini gösteriyor. Sosyal açıdan millet haftalarca dışarı çıkmadı, insanlar birbirlerine güvenmemeye başladı. Buda çok önemli bir sıkıntı elbette. İlimizin bir daha böyle bir durum yaşamaması için duacıyız.” İfadelerini kulandı.

“KABUK TUTMUŞ BİR YARA”

6-8 Ekim olaylarının sonuçları hakkında konuşan Sıddık Özdemir, “Olaylar oldukça sertti ve esnafa fazlasıyla zarar verdi. Hala bu olayın ceremesi çekiliyor. Olayların kabuk tutmuş bir yara olduğuna inanıyorum, inşallah kimse bu yarayı kanatmaz. Hem esnaf, hem vatandaşın çektiği ekonomik sıkıntılar, bugünlere kadar devam etti ve şimdiki kriz ile birleşince daha fazla büyüdü. 6-8 Ekim olayları muhtemelen unutulmayacak, unutulmasın da insanların ne çektiği gözüksün.” Dedi.

AHMET KÖLGE     


Önceki BU SENEKİ FUAR DAHA MÜKEMMEL OLMALI
Sonraki Kavşağı Kapatmak Tehlikeyi Artırdı

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.