Camiler Müslüman Coğrafyanın Tapu Senetleri Hükmündedir

Camiler Müslüman Coğrafyanın Tapu Senetleri Hükmündedir

Camiler Ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle açıklama yapan Batman merkezli Kur’an Nesli Platformu, “Camiler, bir beldenin İslam adına vurulmuş mühürleri, Müslüman coğrafyanın tapu senetleri hükmündedir.” İfadeleri kullandı.

 

Platform tarafından yapılan açıklamada, “Kelime anlamı toplayan, bir araya getiren demek olan Camiler, bir beldenin İslam adına vurulmuş mühürleri, Müslüman coğrafyanın tapu senetleri hükmündedir. Müslümanların ibadet yeri olan camiler İslam’ın temel müessesesidir. Her bir cami Kabe’nin birer şubesi gibidir. Kutsallığından dolayı camiler Allah’ın evi olarak kabul edilmiştir. Camiler, Allah’ın rahmetinin yeryüzüne ulaşmasına vesile olan mübarek mekânlardır. Yeryüzünde Allah’a en sevimli yerlerdir. Camiler köklü medeniyetimizin hatıralarını canlandıracak mekteplerdir. Camiler, mihrabıyla mabed, kürsüsüyle mektep, minberiyle devlettir.” Denildi.

 Camilerin birlik ve beraberlik mekânları olduğu belirtilen açıklamada, “Camiler kültür, ırk, dil ve renk ayrımı gözetilmeksizin bütün Müslümanları tevhid akidesi etrafında toplayan; birlik ve beraberlik vesilesi mekânlardır. Dolayısıyla şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki; müminler olarak birbirimizden uzak düşmemizin belki de en büyük sebebi camilerden uzak düşmemizdir. Camilerle aramıza mesafe koydukça mesafeler girdi aramıza ve koptuk birbirimizden. Bir zamanlar çocuklarımızın oyun alanları olan camilerden gürültü azalsın dedikçe azaldı camilerdeki çocuklar. Sonra onlar gençler oldular ve uğramaz oldular camilere. Oysa gürültünün verdiği rahatsızlıktan çok daha fazla rahatsız etmeli bizleri camilerdeki bu sessizlik.” İfadeleri kullanıldı.

 Açıklamanın devamında, “Oysa camiler Allah’ın evi idi ve bizler de orada yan yana saf tutar ve omuz omuza verip geçit vermezdik müstekbirlere. Ama şimdi her karış toprağı istila edilmiş ise alem-i İslam’ın, ayrı düşen omuzlarımızın arasından yol bulmalarıdır buna sebep. Camiler ve din görevlileri haftası münasebetiyle diyoruz ki, gelin topyekün seferber olalım. Camilerimizi dolduralım. İmamın ardında saf bağlayıp kılacağımız namazlarla dirilelim ve dirilsin bu ümmet. Çocuklarımızın ikinci ev adreslerini camiler yapalım. Markete gitmenin mutluluğu belirsin yüzlerinde camilere giderlerken.” Vurgusu yapıldı.

 Açıklama şu sözlerle sona erdi: “Ayrıca; camilerin ve mescitlerin ilk görevlileri Peygamberler olduğuna göre bugün bu görevi üstlenen din görevlileri de üzerlerindeki sorumluluğun bilinciyle hareket etmeli ve bu kutsal vazifeyi can-ı gönülden, gayretle ve ihlasla sürdürmelidirler. Bu vesileyle tüm İslam aleminin Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı tebrik ediyor, camilerimizin tekrar asıl işlevlerini icra edeceği günleri görmeyi yüce Rabbimizden diliyoruz.” ŞEVKİ ASLAN     


Önceki Bağlardaki Verimsizlik Çiftçiyi Endişelendiriyor
Sonraki Arızalar %35 Azaldı

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.