UYUŞTURUCU TİCARETİ KÜRESEL SÖMÜRÜ, RANT VE İFSAT ARACIDIR

UYUŞTURUCU TİCARETİ KÜRESEL SÖMÜRÜ, RANT VE İFSAT ARACIDIR

Dr. Aydın Gök, Uyuşturucu bağımlılığı ile mücadeleye ilişkin gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Dr. Gök, “uyuşturucu ticareti küresel sömürü, rant ve ifsat aracıdır.” Dedi.

 

Dr. Aydın, “Dünyada ve ülkemizde bireylerin ve ailelerin hayatını karartan, ölümlerle sonuçlanan, kalıcı zararlar bırakan, toplumsal zararları ürkütücü boyutlara ulaşan uyuşturucu ve madde bağımlılığı, nesil emniyeti için büyük tehlike olmaya devam etmektedir.  Dünyada milyonlarca madde bağımlısının olması, onlarca çeşit doğal ve sentetik uyuşturucunun dünyanın her tarafına rahat bir şekilde giriş çıkışı, olayın küresel sömürü, rant ve ifsat boyutlarını ortaya koymaktadır.” dedi.

 Sahip oldukları inanç ve değerlerin Avrupa ülkelerinde olduğu gibi uyuşturucunun yaygınlaşmasına en olduğunu belirten Dr. Gök, “ Fransa gibi neredeyse iki kişiden birinin hayatında en az bir defa uyuşturucu kullandığı Avrupa ülkeleriyle kıyasladığımızda inanç ve ahlaki değerlerimizin bizler için ne kadar kıymetli olduğu çok bariz olarak görülmektedir. Fakat tedbir alınmadığı takdirde çok daha zararlı ve daha ucuz ve kolay temin edilebilen kimyasal, sentetik maddelerin ülkemizde de hızla yayılabileceği unutulmamalıdır.” İfadelerini kullandı.  

İslam’ın toplumu koruma, aileyi ve ahlaki değerleri muhafaza etme adına ortaya koyduğu sağlam zırha rağmen maalesef Müslüman nesilin de bu saldırı ve tuzaklardan yara aldığını vurgulayan Gök, “ Sahip olduğumuz inanç ve ahlaki değerler ve mazbut aile yapısı geçmişte ferdi ve toplumsal zararlılara karşı en büyük kalkan oldu. Günümüzde ise sözde kadını koruma adına çıkarılan yanlış yasaların aileleri dağıtması, boşanma oranlarının giderek artması, tek ebeveynli aile sayısının çoğalması, aile içi kavgalar, nikâh dışı birlikteliklerin artması ve evlilik oranlarının azalması ile birlikte aile kurumu büyük yaralar aldı. Mazbut aile sayısı azaldıkça şefkat, merhamet, ilgi ve eğitimden yoksun yetişen çocuklar uyuşturucu tacirlerinin tuzağına daha kolay düştü.” Dedi. 

Dr. Gök, “Ve bu gün için batılı ülkeler kadar olmasa da ülkemizde de uyuşturucu madde kullanımında ciddi artış ve uyuşturucu kullanım yaşında düşüş söz konusudur. Türkiye dâhil olmak üzere Müslüman ülkelerde uyuşturucu madde kullanımını artırmaya yönelik küresel ciddi bir çabanın olduğu muhakkak. “ dedi.             

“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE EN ÖNEMLİ GÖREV AİLELERE DÜŞMEKTEDİR”  

Uyuşturucu ile mücadelede ailenin önemli bir etken olduğuna değinen Gök, uyuşturucu bağımlılarına tedavi edilebilir bir hasta gözüyle bakılması gerektiğini belirterek, “Uyuşturucu ile mücadelede en önemli görev ailelere düşmektedir.” Dedi. 

“AİLELERİN EĞİTİMDEN GEÇMESİ LAZIM” 

Bağımlılıkla mücadelede ailelerin eğitim almaları gerektiğini aktaran Gök, “Tabii ki her konuda olduğu gibi bağımlılık konusunda da ailelerimizin eğitimden geçmesi gerekir. Çünkü karşılaştığımız durumlarla ilgili yeterli bilgi sahibi olmadığımız zaman sorunu algılamakta, tehlikeyi görmekte, tedbir almakta geç kalabiliyoruz. Kesinlikle aile ve toplumun uyuşturucu tuzağına düşmüş bağımlıları suçlu olarak değil bir hasta olarak görmeleri ve ilgili kurum ve kuruluşlardan da destek alarak uyuşturucu ile mücadele etmeleri gerekir.” Diye vurguladı.

 

 

 

UYUŞTURUCU BAĞIMLILARI BİRER HASTA OLUP TEDAVİ EDİLMELERİ GEREKİR. 

Ailelerin uyuşturucu bağımlılarına birer suçlu olarak değil, tedavi edilebilir birer hasta olarak yaklaşmaları gerektiğini söyleyen Gök, “ Ailelerin uyuşturucuya bulaşmış çocuklara birer suçlu olarak değil aksine, tedavi edilebilir bir hasta gözüyle bakması gerekir. Uyuşturucu bağımlılarına birer suçlu gözüyle bakıldığı zaman, olaya yanlış yaklaşmış oluruz. Yanlış teşhis ve yaklaşım meseleyi daha da zorlaştırır. Uyuşturucu bataklığına bulaşmış gençlerimizi tamamen kaybetmekle karşı karşıya kalabiliriz. Ancak olayı tedavi edilebilir bir hastalık olarak görüp, hastaya gösterilen sevgi, şefkat ve ilgiyle yaklaşmak gerekir.” Açıklamasında bulundu.

 “UYUŞTURUCU TOPLUMUN ORTAK SORUNUDUR”

Uyuşturucunun toplumun ortak sorunu olduğunu aktaran Gök, “Uyuşturucu hepimizin ortak sorunudur. Sadece bir kuruluşun tek başına halledebileceği bir sorun değildir. Manen ve maddeten sağlıklı nesillerin yetişmesine engel olan başta uyuşturucu ve madde bağımlılığı olmak üzere, tüm ifsat edici alışkanlıklarla mücadelede fert, toplum ve devlet olarak dayanışma içinde olunmalı, devlet; ilgili bütün birimleriyle bu konuda seferber olmalıdır. Devlet ve ilgili kurumları başta olmak üzere hep beraber toplum olarak bu hayâsız projelere dur demeli ve ciddi tedbirler almalıyız. 8 bakanlık,  Diyanet İşleri Başkanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının da bulunduğu geniş yelpazeli bir kurulun uyuşturucu maddelerle mücadelede aktif rol alması elbette önemli olmakla birlikte uyuşturucuyla etkin mücadele için ekiminden, nakliyesinden depolanmasına, esas pazarlayıcısından sokak satıcısına, yurtiçi ve uluslararası bağlantılarına kadar gerekli tüm tedbirler alınmalıdır. Ayrıca gençliği uyuşturucuya sevk eden içki, kumar ve fuhuş gibi sebep ve şartlarla mücadele de elzemdir. Zira bu tür kötü alışkanlıklar birbirini beslemektedirler.” Dedi.

“YAKALANAN UYUŞTURUCUNUN PARASAL DEĞERİ KAMUOYUYLA PAYLAŞILMAMALIDIR”

Operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucunun parasal değerinin ifade edilmesinin yanlış olduğuna vurgu yapan Gök, son olarak şöyle konuştu: “Gerek kullanan gerekse pazarlayanlar açısından uyuşturucu ve diğer bağımlılıklara sevk eden sebeplerden biri de özentidir. Bu yüzden yakalanan uyuşturucunun değerinin rakamsal olarak ifade edilmesi doğru değildir. Uyuşturucu tacirlerinin kazancının kamuoyu ile paylaşılması bu alana olan ilgiyi de artıracaktır. Bunun rakamlarla ifade edilmesi yerine, ‘Şu kadar insanımızı zehirleyecek miktarda uyuşturucu yakalandı ve imha edildi.’ Gibi ifadelerle duyurulması daha doğru olacaktır.” AHMET KÖLGE  


Önceki ARTAN MASRAFLAR ÇİFTÇİYİ ZORLUYOR
Sonraki Zamlar Öğrenci Harçlıklarına Da Yansıdı

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.