“SECDEDEYKEN BİZLERİ ALIP DÖVDÜLER

“SECDEDEYKEN BİZLERİ ALIP DÖVDÜLER

​12 Eylül 1980 darbesinden önce çocuk yaşta cezaevine giren ve darbecilerin cezaevindeki zulümlerine şahit olan Mehmet İlhan, cemaatle namaz kıldıkları için devamlı işkencelere maruz kaldıklarını anlattı.

 

12 Eylül 1980 Darbesi'ne çoğunlukla solcuların gözünden bakılırken İslami şahsiyetler geri plana itildi. Oysaki Türkiye'de yaşanan tüm darbelerin arkasında İslamiyeti hazmedemeyen dış güçler ve onların içerideki avaneleri olduğu su getirmez bir gerçek olarak karşımızı çıkıyor.

Bu gerçeğin tanıklarından biri de 12 Eylül 1980 darbesinden önce 15 yaşında cezaevine giren ve darbecilerin cezaevindeki zulümlerine şahit olan ve çeşitli işkencelerden geçirilen Mehmet İlhan.

İlhan, darbe sürecinde cezaevinde cemaatle namaz kıldıkları için devamlı işkencelere maruz kaldıklarını, cezaevinden tahliye olduktan sonra koğuş arkadaşlarından Hüseyin Kurumahmutoğlu'nun da namaz kıldığı için şehit edildiğini anlattı.

"SAVCININ GÖZETİMİNDE İŞKENCE ALIRLARDI"

İlhan, "Direnç gösterenlerin üzerine coplarla saldırıyorlardı. Artık cop, neresine denk gelirse gelsin bu onları ilgilendirmiyordu ve ciddi bir şekilde dayak atılırdı. Sonra A, B ve C blok diye sınıflandırma yapılırdı. Askeri koğuşlardan bozma C bloklarında meşhur olan C5 blokları vardı. Burada işkenceler yapılırdı. Emniyette verilen ifadeleri beğenilmediyse savcı tekrar mahkûmu C5 blokuna alarak savcının gözetiminde işkence alırlardı. Mamak C5'i, bu konuda çok zalimce işkencelerin yapıldığı bir yerdi. Beni önce C4 blokuna aldılar. Daha Sonra iddianameler birleşince B bloka geçtim. Tecrit denilen ve bir sağcı bir solcunun beraber yattığı koğuşlarda yattım. Burada sabah içtima ile başlayan bir süreç vardı. Aynı zamanda İstiklal Marşı, 15'inci Yıl Marşı  gibi bazı marşlar söylenirdi. Her mahkumun başına bir asker koyuyorlardı ve 'sağdan say' deniliyordu. Saydığınız zaman sesiniz onun hoşuna gitmiyorsa bu 3-5 tane cop yiyeceğiniz anlamına geliyordu. Ya da istiklal Marşı okuturlardı ki sorsanız belki kendisi de okumasını bilmiyor ama beğenmediyse cop vuruyordu. Derdi cop vurmaktı, başka bir sebebi yoktu. Eğer gün içerisinde cop yemediysen mutlaka akşam bir cop vururlardı." şeklinde konuştu. İLKHA


Önceki Karma Eğitim İdeolojik Bir Dayatmanın Ürünüdür
Sonraki BELEDİYE BAŞKANLARINDAN BATMAN STANDINA ZİYARET

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.