Karma Eğitim İdeolojik Bir Dayatmanın Ürünüdür

Karma Eğitim İdeolojik Bir Dayatmanın Ürünüdür

Karma eğitimin ideolojik bir dayatma olduğuna dikkat çeken Batmanlı âlim ve eğitimciler, her yönüyle zarar teşkil eden bu sistemden bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini belirttiler.

 

Karma eğitimin öğrenci başarısı ve ahlaki yapılarındaki olumsuz tahribatlarına değinen âlim ve eğitimciler, karma eğitim sisteminin ideolojik bir dayatmanın ürünü olduğunu söylediler.

Öğrencinin başarı üzerindeki olumsuz yansımalarının yansıra psikolojik ve ahlaki olarak da birçok yönden tahribat oluşturan karma eğitimin Türkiye’de ısrarla uygulanmasının ideolojik bir dayatmanın sonucu olduğuna dikkat çeken İttihad-ul Ulema Genel Başkan Yardımcısı Molla Beşir Şimşek ile eğitimci Mehmet Nuri Çelik, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundular.  

"Hepimizin malumu, Avrupa’nın pek çok ülkesinde karma eğitimin eğitim sistemlerindeki zararları tespit edilip karma eğitimden vazgeçiliyor" diyen Molla Beşir Şimşek, "Karma eğitim, öğrencilerin başarısında ve ahlaki yapılarında olumsuzluklar oluşturduğu tespit edilerek terk edilirken, maalesef bütün bu tespitlere rağmen ülkemizde hala karma eğitim vermede ısrar edilmekte. Karma eğitim, tarihin hiçbir döneminde akademik bir başarı sonucu olarak tespit edilmiş değildir. Hep ideolojik olarak dayatılan bir sistem olmuştur. Öğrencinin psikolojisinde, ahlakında ve başarısında oluşturduğu olumsuz tahribatlara rağmen hala bu sistemden vazgeçilmiş değil." ifadelerini kullandı.

"KARMA EĞİTİMİN OLMADIĞI OKULLARDA BAŞARI ORANI DAHA YÜKSEK"

Karma eğitimin zararlarının bilimsel olarak da tespit edildiğini söyleyen Şimşek, karma eğitimin olmadığı okullarda başarı oranının daha da yükseldiğine vurgu yaptı.

"PSİKOLOJİK VE PATOLOJİK OLARAK OLUMSUZ ETKİLERE SAHİP"

Karma eğitimin Cumhuriyet Dönemi’nden itibaren Türkiye’de anayasa hükmünün bir gereği olarak uygulanmakta olduğunu söyleyen Mehmet Nuri Çelik,  karma eğitimin bilimsel, psikolojik ve patolojik olarak öğrenci başarısı üzerinde çok olumsuz etkilere neden olduğunun altını çizdi.

Çelik, "Karma eğitimin olmadığı, kızların ve erkeklerin ayrı olduğu eğitim ortamlarında özellikle kızların daha başarılı olduğu, daha rahat ve özgür olduklarına şahit olmaktayız. Son yıllarda özellikle imam hatip liselerinde ve bazı meslek liselerinde daha başarılı öğrenci yetiştiğini görüyoruz. Özellikle belli bir yaştan sonra öğrencilerde meydana gelen biyolojik değişiklikler, ergenlik çağında insanların vücut ihtiyaçları, bedensel ve bilişsel durumları karma olmayan bir eğitim sisteminde bu anlamda çok daha avantajlı bir durumdur." şeklinde konuştu.

"TOPLUMU BÜYÜK ORANDA İFSAT EDEN BİR DAYATMADIR"

Karma eğitimin toplumu büyük oranda ifsat ettiğini söyleyen Çelik, bu sistemden bir an önce vazgeçilmesinin gerekliliğine değindi.

Çelik, şunları söyledi: "Bugün gelişmiş ve başarı göstermiş ülkelerde zorunlu olarak karma eğitimin uygulanmadığını görmekteyiz. Batılı devletlerin bize bir dayatması olan, toplumu büyük oranda ifsat eden bir uygulamadır. Bundan bir an önce vazgeçilmesi lazım. Eğitim sistemi, öğrencilerin daha rahat ortamlarda eğitim görebileceği bir noktaya taşınmalı. Karma eğitimin kalkması için anayasa maddelerinin değiştirilmesi gerekiyor. Bu da uzun bir süreç gerektiriyor. Yalnız velilere alternatifler sunulmuş. Özellik imam hatip ve meslek liselerinde kız ve erkek ayrı yerde eğitim veriliyor. Velilerimiz bu okulları tercih edebilirler."

"KIZLARDA OKULLAŞMA ORANININ DÜŞÜK OLMASININ EN BÜYÜK NEDENİ KARMA EĞİTİMDİR"

Özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde kızlarda okullaşma oranının düşük olduğunu belirten Çelik, bunun da en büyük nedeninin karma eğitim olduğuna dikkat çekti. İLKHA

 

 Önceki HALKI ZEHİRLEYENLER DERHAL CEZALANDIRILMALI
Sonraki “SECDEDEYKEN BİZLERİ ALIP DÖVDÜLER

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.