8745 BATMANLI İMAR BARIŞI İÇİN BAŞVURDU

8745 BATMANLI İMAR BARIŞI İÇİN BAŞVURDU

Batman Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Muzaffer Özkan, İmar barışıyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, 8745 kayıtlı imar barışı başvurusu yapıldığını söyledi.

 

İmar barışı kanunu hakkında bilgilendirmede bulunan Özkan, “İmar Barışı Kanunu; mevzuata aykırı yapılmış kaçak, ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapılan binaların kayıt altına alınmasını, legal hale gelmesini, elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetlerden faydalanmasını sağlamak amacıyla çıkarılmış bir kanundur.” Dedi.

Başvuru sayısı hakkında da konuşan Özkan, “İlimizde 07.09.2018 tarihi itibariyle 8745 kayıtlı imar barışı başvurusu yapılmıştır. Başvurular 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapılabilecek olup yapı kayıt belgesi bedeli ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar yatırılabilecektir. Başvurular yapı sahibi ya da kanuni vekili tarafından e-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek olup vatandaşlarımızın son başvuru tarihi olan 31 Ekim 2018 tarihine kadar bu imkândan faydalanmalarını önemle tavsiye ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

ANIZ YAKMA ORANLARINDA AZALMA VAR

Son dönemlerde yapılan denetimlerde Batman'da anız yakılma olaylarında önceki yıllara göre ciddi oranlarda azalma olduğunu söyleyen Özkan bu konuda da bilgilendirmede bulundu.

Özkan, ürün hasadından sonra anızların yakılmasının, çevre ve toplum sağlığı, kamu düzeni, halkın güvenliği ve esenliği ile kamu malları üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı Batman sınırları içerisinde yasaklandığını belirtti.

Anız yakılmasının hava kalitesini düşürdüğü, arazi verimliliğini ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği, karayollarında görüş mesafesini azaltıp kazalara sebep olduğu sebebiyle anızın önlenmesinin elzem olduğu konusuna vurgu yapan özkan, anız yakanlara idari para cezasının verildiğini kaydetti.

Özkan, 2015 yılında idari yaptırım uygulanan 23 kişiye 240 bin 32 TL para cezası, 2016 yılında idari yaptırım uygulanan 172 kişiye 231 bin 367 TL para cezası ve 2018 yılı eylül ayına kadar idari yaptırım uygulanan 8 kişiye 10 bin 86 TL para cezası kesildiğini belirtti.

Anız konusunda 7/24 esaslı denetim yapıldığını vurgulayan Özkan son olarak şunları söyledi: “Son dönemlerde yapılan denetimlerde ilimiz sınırları içerisindeki anız yakılma olaylarında önceki yıllara göre ciddi oranlarda azalma olduğu gözlemlenmiştir. Eylül ayında yapılan denetimlerde Batman ili sınırları içerisinde anız yakma olaylarının nispeten az olduğu; ancak Diyarbakır iline bağlı Bismil ve Silvan ilçelerinde büyük oranda anız yangınları olduğu tespit edilmiş, ilçe sınırlarının ilimiz sınırlarına yakın olmasından dolayı rüzgârın da etkisiyle ilimiz ciddi oranda bu yangınlardan etkilenmektedir. Söz konusu bölgeler ilimiz sınırları dışında kaldığı için İl Müdürlüğümüzce müdahale edilememektedir."  RECEP FIRAT


Önceki Cinayet Suçundan 16 Yıldır Aranan Şahıs Yakalandı
Sonraki Belediyeye Yürüdüler

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.