YENİ YILA YENİ BİR SAYFAYLA GİRELİM

YENİ YILA YENİ BİR SAYFAYLA GİRELİM

Batman halkının hicri yılbaşını kutlayan İttihad-ul Ulema üyesi Molla Salih Gültekin, yeni bir yıla girerken hayatımıza temiz ve yeni bir sayfayla devam etmemiz gerektiğini söyledi.

 

Hazreti Muhammed'in Mekke'den Medine'ye hicreti ile başlayan Hicri yılbaşı, Müslümanlar için bir dönüm noktası olarak içerisinde önemli mesajlar barındırıyor.

Hicri takvimin başlangıcı olarak esas alınan Hazreti Muhammed'in (Salallahu Aleyhi Vesellem) Mekke'den Medine'ye hicretinin yıldönümü olan Muharrem ayının ilk günü, Hicri yılbaşı olarak Müslümanlar arasında ihya ediliyor.

Müslümanlar için bir dönüm noktası olan hicret, tarihte yeni bir sayfa açmıştır. Hazreti Ömer'in halifeliği döneminde hicretin yıldönümünün gerçekleştiği gün, Hazreti Ali'nin teklifiyle hicrî takvimin başlangıcı sayılmıştır. O günden itibaren de İslam âleminde 1 Muharrem hicri takvimin başlangıcı olarak kabul görmüştür.

"BÜTÜN PEYGAMBERLER HİCRETİ YAŞAMIŞ"

İttihad-ul Ulema üyesi Molla Salih Gültekin hicri yılbaşına ilişkin şunları söyledi: "Eğer bir Müslüman dinini yaşamıyorsa, özgürce inandığı gibi dinini yerine getiremiyorsa o Müslümana farz olan hicret etmektir. Mekke müşrikleri, Resulullah ile sahabelerine her türlü işkence ve zulmü reva gördükten sonra Allah Resulü, işin vahametini anlıyor. Allah-u Teâlâ ayeti kerimeyle kendisine izin verdikten sonra Hazreti Ebubekir ile hicret ediyor. Bu hicret de bize hicretin önemini gösteriyor. Burada Müslümanların dikkate alması gereken noktalardan birisi; acaba hicret kaçmak mıdır? Hayır, kesinlikle öyle değil. Bütün Peygamberler hicreti yaşamış. Hazreti Yusuf, Yahya, Zekeriya bu uğurda canlarını vermişler. Hazreti Musa, Firavun'un zulmünden memleketini terk edip hicret etmiş. Hazreti İbrahim aleyhisselam da Nemrud’un zulmünden dolayı hicret etmiştir."

"RESULULLAH HİCRET ETTİKTEN SONRA BERABERİNDE YENİLİKLER YAPTI"

Hicretin, bir strateji olduğunu anlatan Gültekin, "Resulullah hicret ettikten sonra beraberinde yenilikler yaptı. İlk yaptığı icraat, Medine’ye varmadan Kuba Köyü’nde bir mescit inşa etmek. O inşa edilen mescit, Müslümanları bir araya getiren, toparlayan, aynı Rabbe, kıbleye yönlendirerek güçlü kılan bir fonksiyon görevi görüyor. İşte Allah Resulü’nün ilk yaptığı icraatlerden birisi Kuba’da mescit kurmak. Medine’de de ilk yaptığı iş, Mescid-i Nebevi’yi inşa etmek. Daha sonra Medine’de devletleşme ve kentleşmenin ilk adımlarını atıyor. Nüfus sayımı yapıyor. Hicret ile birlikte nüfus sayımını gerçekleştiriyor. Müslümanların erkek, kadın ve çocuk sayılarını öğreniyor. Ve ilk yazılı anayasayı oluşturuyor. Tüm bunlar hicretle oluyor. İlk resmi müesseseyi kuruyor. Ondan sonra mescidin hemen dibinde Ashab-ı Suffa için yatılı bir üniversite kuruyor. İlk üniversiteyi Allah Resulü mescidin hemen yanında inşa ediyor. Tüm bunlar hicretin İslam alemi için bir dönüm noktası olduğunu gösteriyor. Ve öneminden dolayı İslam, hicreti bir dönemin kapanışıyla birlikte yeni bir dönemin başlangıcı olarak baz almış. Hicri takvim olarak…" şeklinde konuştu.

"YENİ BİR YILA GİRİYOR VE HAYATIMIZA YENİ BİR SAYFA AÇIYORUZ"

Hicri yılbaşında yapılması gerekenleri anlatan Gültekin, "Müslümanlar olarak görevimizi ne kadar ifa ettik? Allah ve Resulünün yolunda nasıl yürüdük? Kendimizi günah ve haramlardan ne kadar muhafaza ettik? Sahabe, bunların muhasebesini yapıyordu. Bizler de Müslümanlar olarak bir önceki yılın muhasebesini yapmalıyız? Bunu tefekkür etmemiz ve günahlardan kaçınmamız lazım. Günahlarımız, eksikliklerimiz varsa bir önceki yıla bakıp kendimizi onlardan muhafaza etmemiz lazım. Yeni bir yıla giriyor ve hayatımıza yeni bir sayfa açıyoruz. Bu sayfayı da geçmişte yaptığımız hataları yapmamak üzere açmamız lazım. Allah’ın dinine daha fedakâr bir şekilde çalışmalı ve dört elle İslam’a sarılmalıyız. Müslümanlara olarak yeni yıla bu gözle bakmalı ve değerlendirmeliyiz." diye konuştu. HABER MERKEZİ

 Önceki Yazılı basının sorunları masaya yatırılacak
Sonraki Restorasyon Kararı Köylüleri Sevindirdi

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.