SU SORUNU ÇÖZÜLSÜN

SU SORUNU ÇÖZÜLSÜN

​Su kaynakları kuruyan Kozluk ilçesine bağlı Uzunyazı köyü sakinleri, su sorunlarının çözüme kavuşturulmasını bekliyor.

 

Kuruyan su kaynakları nedeniyle su sorunu yaşadıklarını belirten Kozluk (Hezo) ilçesine bağlı 50 haneli Uzunyazı (Bamekuşe) köyü sakinleri, içme suyu bulmakta dahi zorluk çektiklerini söyleyerek, yetkililerden su sorunlarına el atmalarını istediler.

Köy içinde ve civarında açtıkları onlarca kuyudan akan suyun ihtiyaçlarını karşılamadığını ve zamanla kuruduğunu belirten köylüler, tarım ve hayvancılık yapmakta zorlandıklarını dile getiriyorlar.

Suyun olmadığı yerde hayatın olamayacağını söyleyen köy sakinleri, su sorunu başta olmak üzere birçok sıkıntılarının olduğunu ifade ettiler.

Yüzlerce metre uzaklıkta bulunan mezra ve köylerden el arabasıyla su getirmeye çalışan köylüler, kimi zaman araçlarıyla dereden su doldurup ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını söylediler.

Açtıkları kuyulardan su çıkmayınca maddi olarak zarar etiklerini belirten vatandaşlar, yaşadıkları sıkıntıları anlattılar.

"HAYVANLARIMIZ SUSUZLUKTAN TELEF OLUYOR"

Köy ve civarında 100 hanenin bulunduğunu ancak içecek bir yudum sularının olmadığını söyleyen köylülerden Ayşe Coşansu, "Suyumuz yok ve su sıkıntısı çok çekiyoruz. Camimiz dahi susuz. Cuma namazı kılınamadı. Bu civarda 100 hane var fakat bir yudum suyumuz yok. Çoluk-çocuklarımız perişan, hayvanlarımız susuzluktan telef oluyor. 6-7 bin TL para verip sondaj yaptık ama su çıkmadı. Allah için bize yardım etsinler. Vallahi ayda yılda 2 sefer çocuklarımızı yıkıyoruz. Su getirsinler başka bir şey istemiyoruz. Devlet bize yardım etsin, ta derenin öbür tarafından su çıkardılar. 100 bin TL para vereceksiniz deyince onu da kestiler." dedi.

"KENDİ İMKÂNLARIMIZLA BİRÇOK KUYU AÇTIK FAKAT SU ÇIKMADI"

Kendi imkânlarıyla köy ve civarında birçok kuyu açtıklarını ancak su çıkmadığını dile getiren bir diğer köylü Beşir Coşansu, çareyi çevre köylerden ve derelerden su getirmekle bulduklarını kaydetti.

Köylüler olarak mağdur olduklarını söyleyen Coşansu, "Camimizin duvarını boyadık, halılarını yıkayacağız ama suyumuz yok. Tuvaletlerde affedersiniz bir damla su yok ve pislikten geçilmiyor. Bir misafirimiz geldiği zaman abdest alamıyor, namaz kılamıyor. Kendi imkânlarımızla birçok kuyu açtık fakat su çıkmadı. Her vurduğumuz yerde 5 bin TL zarar ettik. Elimizden ancak bu gelebildi. 18-15-12 kişilik nüfuslara sahibiz ve doğru dürüst banyo yapamıyoruz. Gidiyoruz başka köylerden su getiriyoruz. Çaylardan gidip arabamızla su getirtiyoruz. Bu da ihtiyacımızı karşılamıyor ve çok zor durumdayız." şeklinde konuştu.

"TARIM VE HAYVANCILIK YAPAMIYORUZ"

50-55 haneli bir köyün susuz kaldığını dile getiren Coşansu, susuzluk nedeniyle tarım ve hayvancılık yapamadıklarının altını çizdi.

Sorunlarına el atılmaması durumunda köyü bırakabileceklerini söyleyen Coşansu, şunları söyledi: "O kadar kuyu açtık hiçbirinde de su çıkmadı. Su çıkan kuyular da 1-2 ay sonra kurudu. Her kuyu açtığımızda da 5 bin TL zarar ettik. Şimdi ise su yok. Tarım ve hayvancılık yapamıyoruz. Hiçbir şey yapamıyoruz. Bu gidişle çiftçiliği de bırakacağız. Böyle devam ederse köyü de bırakacağız. Bir meyve ağacı dikemiyoruz ve ağaçlarımız kuruyor. Şimdi burada su olsa camimizin etrafını yemyeşil yapardık. Abdest alamıyoruz, Cuma namazını kılamıyoruz. Devletimizden bu konuda yardım bekliyoruz. Belki benim imkânım var kendi aracımla gidip su getirmeye ama bu köyde yüzlerce insan var." İLKHA


Önceki HİCRİ YILIN ÜMMETE HAYIR GETİRMESİNİ DİLİYORUZ
Sonraki 1 Haftada 62 Yangına Müdahale Edildi

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.