BAŞLARI DOMUZLARLA DERTTE

BAŞLARI DOMUZLARLA DERTTE

Adeta köylülerin korkulu rüyası haline gelen yaban domuzlarının tarım arazilerine verdiği zarardan bıkan köylüler, domuz avına çıktı.

Gercüş (Gercews) ilçesine bağlı Akyar (Mervanîyê) köyünde adeta korkulu rüyaları haline gelen yaban domuzların verdiği zararlardan bıkan köylüler, yetkililerden çözüm bekliyor. Domuz sürüsünün saldırısına uğrayan köylüler, yetişkin bir yaban domuzu vurdu.

Hububat ve sebze ekili alanları talan eden domuzlar, neredeyse evlerinin yanına kadar gelerek köylülere korku saldı.

Domuz sürülerinden bağ ve bahçelerini korumak için tüfeklerle nöbet tutmak zorunda kaldıklarını vurgulayan köylüler, ne yapacaklarını bilemez hale geldiklerini belirttiler.

Hayatlarında ilk defa bu kadar çok domuz gördüğünü söyleyen köylülerden Muhammed Ata Aslan, eskiden beri domuz sürüleriyle başlarının belada olduğunu söyledi.

Domuz sürülerinin sebze ve meyve bahçelerini talan ettiğini aktaran Aslan, şunları söyledi:

“Her sene başımız bu domuzlarla derttedir. Çok sayıda domuz var. Sebze ve meyve bahçelerimizi perişan ediyorlar. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Hâlâ da çok sayıda domuz var. Bir sürünün saldırısına uğradık ve bir tanesini öldürmek zorunda kaldık. Geçmiş yıllarda da domuzlar vardı; ama bu kadar zarar vermiyorlardı. Bu sene ise çok fazla meyve ve sebze bahçelerimize zararları oldu. Bizlerde köylüler olarak bağ ve bahçelerimiz korumak zorunda kaldık. Nöbet tuttuğumuz sırada domuz sürüsünün saldırısına uğradık ve mecburen bir domuzu öldürmek zorunda kaldık.” İLKHA

 


Önceki Bir Ayda 10 Bin Kilo Atık Toplandı
Sonraki BATMAN’I MARKA ŞEHİR YAPMALIYIZ

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.