BATMAN DA PEMBE OTOBÜS İSTİYOR - Batman Rehber Gazetesi

BATMAN DA PEMBE OTOBÜS İSTİYOR

BATMAN DA PEMBE OTOBÜS İSTİYOR

Bayanlar birçok ilde faaliyete giren pembe otobüsün ilimiz için de bir ihtiyaç olduğunu belirterek bayanlara özel otobüs projesinin bir an önce hayata geçirilmesini istediler.

 

Birçok ilde hizmet vermeye başlayan pembe otobüslerin ilimizde de hizmet vermesi gerektiğini belirten bayanlar,  böylece birçok sıkıntının ortadan kalkacağını belirtti. Konu ile alakalı gazetemize konuşan TESSEP Batman İl Temsilcisi Sadiye Çoban, özelikle ilimizde otobüslerin bir hayli kalabalık olduğunu, erkek ve bayan vatandaşların sorunlar yaşadığını belirterek, özel otobüslerin hayata geçirilmesiyle hem insani hem de İslami değerlerin korunabileceğini belirtti.

“KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK”

Peygamberimizin de birçok konuda kadın ve çocuklara pozitif ayrımcılık yaptığını belirten Çoban, “Kadınların ortak kulanım alanlarında tacizlere uğraması özgürce hareket edememesi bütün dünyada yaşanan ciddi bir sorun. Kadınların bu sorunlardan kurtulması için uğraşan bazı ülkeler ve iller, toplu taşımada özel uygulamalar geliştirdi. Bazı taksi işletmeleri de pembe taksi uygulaması ile hizmet vermeye başladı. Pembe otobüsün ilk başladığı yer Meksika’nın başkenti Meksiko olmuştur. Bayanlar bu durumdan gayet memnun olduklarını ve daha önce toplu taşımada yaşanan temas edilmekten kurtulduklarını ifade etmiştir. Bizler de böyle bir uygulama ile bayanların gerçekten rahat ve güvenilir bir ortamda ulaşım imkânları bulacaklarına inanıyoruz. Üstat Bediüzzaman’ın dediği gibi, kadınların fıtratında yabancı erkelere karşı korku ve endişe var ve ciddi manada bu korku sakınmayı gerektirir. Biz bütün erkeleri itham altında tutmuyoruz, fıtratımız gereği bayanlar arasında daha rahat hissediyoruz. Bazı kimseler bu uygulamalar ile kadınların ayrımcılığa tabi tutulduğunu söylüyor biz bu görüşe katılmıyoruz. Resulümüz de kadın ve çocuklara birçok konuda pozitif ayrımcılığa tabi tutmuştur. Bu uygulamanın memleketimize faydalı olacağına inanıyor ve gerekli adımların tez zamanda atılmasını istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

 “BAYANLARA ÖZEL PEMBE OTOBÜSLER HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Konuyla ilgili açıklama yapan TESSEP Batman Sözcüsü Şeyma Erkul da toplu taşıma araçlarındaki sıkıntılardan dolayı bayanların zorluklar çektiğini ifade etti.

Kadınlara yönelik özel araç tahsisi istemelerindeki amacın ayrıştırmak değil, kadınların daha rahat seyahat etmelerinin önündeki engellerin kalkmasını sağlamak olduğuna dikkat çekti.

“GAYEMİZ KADINLARI AYRIŞTIRMAK DEĞİL POZİTİF AYRIMCILIK SAĞLAMAKTIR”

Pembe otobüs uygulamanın hayata geçirilinceye kadar taleplerinin devam edeceğini vurgulayan Erkul, “Bu konuyla ilgili birçok üniversite de imza kampanyaları düzenlenmiş durumda. Bununla ilgili birçok kez talebimizde oldu, olmaya da devam edecek. Talebimiz her yerde pembe otobüs yaygınlaşıncaya kadar devam edecek. Dünyanın birçok ülkesinde pembe otobüs uygulaması zaten yapılıyor, var. Bizler Türkiye’de de bunun yaygınlaşmasını talep ediyoruz. Devletin amaçlarından bir tanesi de insanların can, ırz ve namus güvenliğini sağlamaktır. Bizler de bunların doğrultusunda bayanlara has olan pembe otobüslerin aktif hale getirilmesini, yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Bundaki gayemiz kadınları ayrıştırmak değil, tamamen pozitif bir ayrımcılık olarak, kadınların daha rahat bir şekilde ulaşımdan faydalanması istiyoruz.” dedi.

“PEMBE OTOBÜS UYGULAMASI ÜLKE GENELİNDE YAYGINLAŞTIRILMALI”

Pembe otobüs uygulamasının ülkede bir ihtiyaç olduğunun altını çizen Erkul, “Bugün pembe otobüsün kullanıldığı birçok yerde bulunan kişilerle röportaj yapılırsa hepsi de bu uygulamadan ne kadar memnun olduklarını dile getireceklerdir. Pembe otobüsler vesilesiyle ne kadar rahat ulaşım sağladıklarından bahsedeceklerdir. Bu nedenle pembe otobüs uygulamasının ülke genelinde yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Çünkü gerçekten artık üniversitelerde, çalışma sektöründe de bayanların sayısı çok fazla ve gerek haberlerde gerekse sosyal medya ya da başka yerlerde çok sık bayanların seyahat esnasında tacize uğradıklarını duyuyoruz. Bunların önüne geçirebilmesi hususunda pembe otobüslerin büyük bir fark yaratacağını düşünüyoruz. TESSEP olarak bu çalışmalarımızı sürekli devam ettireceğiz ve her yerde aktif hale gelinceye kadar bu talebimizi sürekli olarak dile getireceğiz.” ifadelerini kullandı. 

“OTOBÜSLER ÇOK SIKIŞIK OLUYOR”

Otobüslerin oldukça sıkışık olduğunu belirten Naime Sebuktekin adlı vatandaş da “Biz otobüslerde oldukça sıkıntı çekiyoruz. Genelde çok sıkışık oluyor. 30 koltuk olmasına rağmen birçok bayan ve baylar ayakta kalıyorlar. Sıkışık olduğunda biz bayandalar çok rahatsız oluyoruz. Abdestli olduğumuz zaman el veya kollarımız çarpıyor bu durumda bizi rahatsız ediyor. Bu nedenle biz pembe otobüslerin ilimizde de hizmet vermesini istiyoruz.” İfadelerini kulandı.

Konu ile ilgili taleplerini aktaran Bahar Çetinbaş ise “Biz akşam işten geç çıkıyoruz ve akşam saatlerinde de otobüslerde çoğunluk erkekler oluyor. Bazen sırf çok kişi varsa diğer otobüsleri bekliyoruz. Pembe otobüslerin ilimizde faaliyet göstermesini istiyoruz. Özellikle Diyarbakır caddesine birkaç tane konulmalı ki, bayandalar ihtiyaçlarını giderebilsin.” Dedi. MEHMET EMİN URAZ


Önceki KUR’AN DERSİ BÜTÜN OKULLARDA ZORUNLU OLMALI
Sonraki 447 hizmet aracı elden geçirildi

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.