İmam Hatipler Eğitim Kalitesini Katlıyor - Batman Rehber Gazetesi

İmam Hatipler Eğitim Kalitesini Katlıyor

İmam Hatipler Eğitim Kalitesini Katlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından proje okulu seçilen Zeynel Bey Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi ile TP Fatıma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, mesleki derslerinin yanında Fen ve Sosyal Bilimler dersleri de verilerek eğitim kalitesini artırıyor.

 

Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde birçok İmam Hatip Lisesi proje okulu olarak belirlendi.

Batman’da 3 yıldır proje okulu seçilen TP Fatıma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden sonra Zeynel Bey Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi de 2 yıldır proje okulu olarak eğitimini sürdürüyor.

Kız ve erkek imam hatipli öğrenciler için faaliyet gösteren proje okullarıyla ilgili bilgi veren Zeynel Bey Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Çelik, Fen ve Sosyal Bilimler programının uygulanmasından dolayı her geçen gün imam hatiplerin kalitesinin arttığını söyledi.

Batman başta olmak üzere Türkiye genelinde halkın imam hatiplere olan ilgisinin arttığını vurgulayan Çelik, bunun sevindirici bir gelişme olduğunu kaydetti.

 “İMAM HATİPLERİMİZDE FEN LİSELERİNDE UYGULANAN MÜFREDATIN AYNISI UYGULANMAKTADIR”

Çelik, “Zeynel Bey Anadolu İmam Hatip Lisesi, Batman’da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2 yıldır proje okul olarak belirlenmiştir. Yeni sisteme göre nitelikli olarak seçilmiştir. Sınavla öğrenci alan okullardan birisidir. Zeynel Bey Anadolu İmam Hatip Lisesi, erkek öğrencilere yönelik bir lisedir. Proje okul olmasının avantajları, fen liselerinde uygulanan müfredatın aynısı uygulanmaktadır. Aynı kitaplar okutulmaktadır. Ayrıca okulumuzda öğretmenlerimiz, idarimiz tarafından seçilmektedir. Okulumuzun fiziki alt yapısında herhangi bir sıkıntı yoktur. 300 öğrenci kapasiteli pansiyonumuz vardır. Okulumuzda şimdiye kadar geçen seneyle gelen öğrencilerimizle beraber 10’uncu sınıf ve bu sene yerleşen 9’uncu sınıf öğrencilerimizle beraber proje okul olarak eğitim öğretime devam edecektir. Bu sene bize ayrılan 150 kişilik kontenjanın tamamı yerleştirme sonucunda dolmuştur. Bu da bizi oldukça sevindirmektedir.” dedi.

“İMAM HATİPLİLER İSTEDİĞİ ÜNİVERSİTEDE OKUYABİLECEK”

Velilerin imam hatip okullarını gönül rahatlığıyla tercih edebileceğini belirten Çelik, “Hiçbir şekilde çekingenleri olmasın. İmam hatiplere gelen bir öğrenci, özellikle proje okulunda okuyan bir öğrenci akademik olarak istediği üniversitede okuma imkânına sahip olabilecektir. Sınava girdiğinde diğer öğrencilerden hiçbir farkı, dezavantajı olmayacaktır. Bununla beraber manevi anlamında, İslam dinini öğrenme konusunda diğer öğrencilerden bir adım önde olacaktır. Batman imam hatip olarak 2 tane proje okul seçilmiştir. Zeynel Bey İmam Hatip Lisesi erkeler için Fatma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi de kız öğrencilerimiz için Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından belirlenmiştir. İki okulumuzun da kontenjanları dolmuş durumda, beklentimizin üzerinde teveccüh görmüştür. Yüksek puanlı öğrenciler yerleşmiştir.” diye konuştu.

“VELİLERİMİZ GÖNÜL RAHATLIĞIYLA 2 OKULU DA TERCİH EDEBİLİRLER”

İldeki proje okullarıyla ilgili bilgi veren Çelik, konuşmasına şöyle devam etti: “İki okulumuzda fiziki anlamda hiçbir eksiklik yoktur. Öğretmen kadromuzda ciddi bir eksikliğimiz yoktur. Öğretmenlerimizin büyük bir kısmı deneyimli, dershanelerde uzun dönem çalışmış öğretmenlerdir. Pansiyonlarımızda günde 4 öğün yemek verilmektedir. Yemeklerimiz ev yemeği kalitesindedir. Temizlik, bakım gibi konularda hiçbir eksiğimiz yoktur. Pansiyonlarımızın 24 saat açık, banyomuz, sıcak suyumuz, görevlilerimiz konusunda hiçbir eksikliğimiz yoktur. Velilerimiz bu 2 okulu da rahatlıkla tercih edebilirler, bundan sonraki senelerde şu an burada okuyan öğrencilerden de bu bilgiler alınabilir. Velilerimiz bizzat gelip okullarımızı ziyaret edebilirler, okullarımızın şehir dışında olması gürültüden uzak olması, trafik sıkıntısının olmamasın açısından da eğitim için çok bir ortamımız vardır. Derslerimiz; 9 ve 10’uncu sınıfta diğer okullarla aynı, fen lisesinin ders müfredatı uygulanmaktadır.” MEHMET EMİN URAZ


Önceki Oğur Da Yaşam Mücadelesini Kaybetti
Sonraki “YEREL ESNAFA SAHİP ÇIK, MEMLEKET KALKINSIN”

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.