BU BAYRAM KURBANA TALEP AZ - Batman Rehber Gazetesi

BU BAYRAM KURBANA TALEP AZ

BU BAYRAM KURBANA TALEP AZ

Batman’da 25 senedir kasaplık yapan Rüzgar, ekonomik kriz, doların önlenmez yükselişi yüzünden bu sene diğer senelerin aksine kurbana talebin az olduğunu belirtti.

 

Kurban bayramının yaklaşması ile beraber Kurban pazarında hareketlilik arttı. Fakat geçtiğimiz kurban bayramına göre besicilerin çeşitli sıkıntılar çektiğini belirten 25 senelik kasap Ali Rüzgâr, geçtiğimiz sene talebin çok olduğunu fakat kurbanlıkların az olduğunu, bu sene ise durumun tersine döndüğün belirtti. Kurban kesme oranının da git gide düştüğü belirten Rüzgar, vatandaşların sadece kendileri için değil, fakirler içinde kurban kestiklerini unutmamaları gerektiğini belirti.

“ARTIK KURBAN BOL, ALICI AZ”

Konu ile ilgili görüşlerini belirten Rüzgar, “Geçtiğimiz kurban bayramında kurbanlık sayıları azdı ve alıcı sayısı oldukça fazlaydı. Fakat bu sene durum tam tersine döndü. Kurbanlık sayısı fazla ama alıcı çok az. Fiyat konusuna gelirsek geçen seneye göre ciddi bir artış yok küçükbaşlarda 100 lira, büyük başlarda bin lira gibi bir artış var. Şuanda besicilerin elinde baya hayvan var, maalesef ellerinde kalacağını düşünüyorum çünkü talep çok az. Kurbanlık fiyatlarının artmasında hem krizin hem de dövizin yükselmesi büyük rol oynuyor. Çünkü özellikle büyükbaş hayvanlar Avrupa’dan döviz bazı ile geliyor. Tabi bu fiyatta hayvana o da ete yansıyor.” İfadelerini kullandı.

“ET FİYATLARI GEÇEN KURBAN BAYRAMINA GÖRE DAHA İYİ”

Et fiyatlarının geçtiğimiz kurban bayramına göre daha iyi olduğunu belirten Rüzgar, “Geçtiğimiz sene kurban bayramında et fiyatları 45’lerde seyrediyordu. Bu sene ise fiyatları en fazla 40’a kadar çekildi. Fiyatları düşmesi vatandaş için elbette iyi bir şey. Besiciler sıkıntı yaşıyor çünkü artan yem ve saman fiyatları maliyetleri arttırıyor besiciler bunun üstesinden tek başlarına gelemez. Hayvancılığın kalkınması için yeni bakandan güzel projeler bekleniyor.” Dedi.

“DURUMU OLANLAR KURBAN KESMELİ”

Kurbanın pek çok güzel yönünün olduğunu belirten Rüzgar, “Kurban kesmenin çok güzle yanları var. Hem ibadetlerimizi yerine getirmiş oluyoruz hem de belki bir yıldır evine et girmemiş insanların evine et girmiş oluyor. Çifte hayır işlemiş oluyorlar kurban kesenler. Tabi ki vatandaşlara önerim gücü yetenlerin kurban kesmesidir. Hem ibadetleri gereği hem de insanlık için bu ibadet oldukça önemsenmeli.” Şeklinde konuştu. İLHAN YILDIZ


Önceki DOLAR 6 LİRAYA DAYANDI
Sonraki Derelerdeki Kirlilik Halk Sağlığını Tehdit Ediyor

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.