Otobüs Firmaları Endişeli - Batman Rehber Gazetesi

Otobüs Firmaları Endişeli

Otobüs Firmaları Endişeli

Ülkemizde kara taşımacılığında güvenliğin üst seviyede olduğu yeni bir sistem geliyor. Endişeli olan otobüs acenteleri yeni sistemin hem kendilerini hem de yolcuları mağdur edeceğini belirtiyorlar.

 

Bakanlığın yeni düzenlemeleriyle, hava taşımacılığında olduğu gibi kara taşımacılığında da güvenlik en üst seviyeye çıkarılıyor. Yeni sistemle tüm otobüs işletmelerine, taşıdığı yolcuları e-devlet üzerinde kurulan sisteme kaydetme zorunluğu getiriliyor. Star Batman Seyahat Acentesi Yetkisi Yahya Altun, bu durumun acentelere yaramayacağını söyledi. Ayrıca, başkasının yerine bilet alma ve yoldan yolcu toplama devri de bitiyor. Ulaştırma Bakanlığı Araç Takip Sistemi'ni (ATS) devreye sokacak. Bu sayede Türkiye genelindeki 17 yolcu kapasitesinin üzerindeki tüm otobüs ve minibüslere takip cihazı takılacak. Böylece otobüslerin güzergâhları ve yerleri anlık olarak takip edilebilecek. Sistemin devreye girmesiyle birlikte bu alanla ilgili yeni bir sektör daha açılacak.

YENİ SİSTEM YOLCUYU DA MAĞDUR EDECEK

Getirilmesi düşünülen yeni sistemin otobüs acentelerine pek yaramayacağını belirten Altun, “Getirilecek olan yeni sistem biz acenteler için pek olumlu olmayabilir. Güzergâhtan yolcu alamayacağız ve birçok yoksul insan sıkıntı çekecek. Yani ilçedekiler buraya gelmek zorunda kalacaklar. Ayrıca tek yolcu olsa bile sefere çıkmamız gerekecek ve bu durum acentelerin belini kıracak. Şuan Star Batman bünyesinde bin kişi çalışıyor. Yeni sistemle bu sayı düşebilir çünkü uçaklara tanılan tolerans hiçbir zaman otobüslere verilmiyor. Yetkililerin bu sistemi hem vatandaş hem de acentelerin lehine bir çalışma ile düzenlemesi lazım.” İfadelerini kullandı. ŞEVKİ ASLAN


Önceki Kurban Allah’a Yakınlaşmak İçin Bir Vesiledir
Sonraki BATMAN’A ŞEHİR HASTANESİ İSTİYORUZ

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.