HAYATA YENİDEN DÖNDÜ - Batman Rehber Gazetesi

HAYATA YENİDEN DÖNDÜ

HAYATA YENİDEN DÖNDÜ

Hastaneye boğulma nedeniyle getirilen ve kalbi duran minik Yavuz 72 saat süren yoğun tedavi sonucunda tekrar hayata döndürüldü.

 

Özel Batman Dünya Hastanesi acil servisine suda boğulma nedeni ile getirilen Selman YAVUZ’un  (8 yaş) ilk muayenesinde kalbinin atmadığı, yaşamsal hiçbir belirtisinin olmadığı belirtildi. Özel Batman Dünya Hastanesi acil servis doktorları ve ekibi tarafından derhal Kardıyopulmoner resusitasyon uygulan hastaya yoğun tedavi uygulandı. Yapılan ilk müdahale sonra kalp atımları alınmaya, tansiyon değerleri toparlanmaya başlayan hasta derhal yoğun bakıma alınarak yaşam destek ünitesine bağlandı. 

Özel Batman Dünya Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanları Dr.Mehmet Fatih ÇETİN, Dr.Mehmet Beşir YILDIRIM, Çocuk Hastalıkları Dr.Hasan YILDIZ, Nöroloji Doktoru Dr. Samet ÖNCEL tarafından ekip olarak değerlendirilen hastaya beyin koruma amaçlı üç gün süresince soğutma( Terapotik Hipotermi) ve derin sedasyon (Anestezi) uygulandı. İlaç tedavisi düzenlendi. 72 saat sonrasında uyku ilaçları kesildi. Hasta tekrar ısıtıldı ve akabinde hastanın bilinci açıldı. Solunumu rahatlayınca yaşam destek ünitesinden ayrıldı. Beyninde çok az bir hasarla ayaktan çocuk nöroloji ve fizik tedavi poliklinik kontrolleri ve öneriler ile yoğun bakım ünitesinden taburcu edildi.

Selman şuan yürüyebiliyor, konuşabiliyor bilinci tamamen açık yaşama yeniden dönmenin ailecek mutluluğunu yaşıyor. MEHMET EMİN URAZ

 Önceki Görme Engellilerden Aksoy’a, ‘Onur Belgesi’
Sonraki Kurtaran, YKS Tercih Danışmanlık Komisyonları'nı Ziyaret Etti

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.