Artuklu Hamamı Yeni Yerine İndiriliyor - Batman Rehber Gazetesi

Artuklu Hamamı Yeni Yerine İndiriliyor

Artuklu Hamamı Yeni Yerine İndiriliyor

Ilısu Barajı ile sulara gömülecek olan Hasankeyf ilçesinde bulunan tarihi Artuklu Hamamı, taşınmasının ardından yerine indirme işlemleri başladı.

 

HES projesi kapsamında Ilısu Baraj göleti altında kalacak 12 bin yıllık geçmişi olan Hasankeyf’in en önemli tarihi eserlerinden olan Zeynel Bey Türbesi’nin ardından Artuklu Hamamı da özel sistemle Yeni Kültürel Park Alanı’na taşındı.

Taşıma işlemi başarıyla gerçekleştirilen Artuklu Hamamı’nın yeni yerine indirme işlemleri başladı.

Taşıma işlemleri 37 milyon liraya mal olan bin 500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı, krikolardan indirme çalışmalarının bugün bitmesi bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere; 12 Mayıs 2017 tarihinde Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınan Zeynel Bey Türbesi’nin ardından 6 Ağustos Pazartesi günü ise Artuklu Hamamı taşındı.

Artuklu Hamamı taşıma töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu iki tarihi eserin ardından İmam Abdullah Zaviyesinin Kurban Bayramından sonra taşınacağını ifade etmişti.

Diğer taşınacak eserlerle ilgili de konuşan Pakdemirli, Er-Rızık Camii, Kızlar (Eyyubi) Camii, Koç Camii ve Süleyman Han Camii’nin taşınacağını, Yamaç Külliyesi ve Orta Kapı’nın da yerinde muhafaza edileceklerini belirtmişti. İLHAN YILDIZ


Önceki Çocuklarımız İçin En Güvenilir Ortam Camiler
Sonraki ÖNCE EŞİNİ SONRA KENDİNİ VURDU

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.