DİZİLER NESİLLERİ İFSAT DEĞİL İNŞA ETMELİ - Batman Rehber Gazetesi

DİZİLER NESİLLERİ İFSAT DEĞİL İNŞA ETMELİ

DİZİLER NESİLLERİ İFSAT DEĞİL İNŞA ETMELİ

Ülkemizde yayında olan dizilerin büyük çoğunluğunun toplumu ve genç nesli ifsat eden içeriğe sahip olduğunu belirten Türkiye Yazarlar Birliği Batman Temsilcisi Dursun, televizyon kanallarının toplumu, nesilleri ifsat eden değil, inşa eden dizilere yer vermeleri gerektiğini söyledi.

 

Toplum, özellikle genç nesil ahlaki anlamda büyük bir yozlaşma yaşıyor. Ahlaki savrulma geleceğimizi tehdit eder boyuta ulaştı. Bunda en büyük pay televizyonlarda yayınlanan ahlak dışı diziler. Toplumun ahlaki değerlerine adeta savaş açan diziler, her türlü gayri meşru ilişkiyi, her türlü çirkinliği normal gösteren içeriklerle dolu.

Dizilerin ifsat edici yayınlarına tepki gösteren Türkiye Yazarlar Birliği Batman Temsilcisi ve akademisyen Prof. Şemsettin Dursun, toplumu bozan dizilerin durdurulması için yetkilileri göreve çağırdı. Dursun, “Televizyon kanallarındaki diziler, aile yapımızın bağlarını çözen, neslimizi ifsat eden bir yapıya sahiptir. Bu konuda yöneticilerimiz, ailelerimiz ve bütün insanlar çok duyarlı olması gerekir. Burada ailelerimize, yöneticilerimize düşen görevler vardır. Bizim medeniyetimizin temel taşı okumadır. Kitabımızın ilk emri ‘oku’dur. Bizler çocuklarımızla birlikte okumak durumundayız. Bizler okumayı bırakıp da bu dizileri izlemeye devam edersek ailemizin temel bağları çözülür ve gençlerimizi kaybederiz.” Dedi.

HER TÜRLÜ İFSADA, KÖTÜLÜĞE, TAHRİP EDİCİ DİZİLERE KARŞI BİZİM UYANIK OLMAMIZ LAZIM

Aileler olarak ifsat edici dizilere karşı uyanık olmamız gerektiğini vurgulayan Dursun, “Ailelerimiz kendi hayatlarını çocuklarıyla birlikte inşa etmek durumundadırlar. Bu inşa sürecinde hem onlar kendilerini geliştirirler hem de aynı zamanda çocuklarını kurtarmış olurlar. Çünkü çocuklarımız bizlerin geleceğidir. Geleceğimizi kendi elimizle tahrip etmemek durumundayız ve her türlü ifsada, kötülüğe, tahrip edici dizilere karşı bizim uyanık olmamız lazım. “ ifadelerini kullandı.

YÖNETİCİLERİMİZ AİLEYİ TAHRİP EDEN DİZİLERİ MUTLAKA KONTROL ALTINA ALMAK DURUMUNDADIR

Yetkilileri sorumluluklarını kuşanma anlamında uyaran Dursun, “Yöneticilere de bir sözümüz var. Yöneticilerimiz bu toplumun temel direği olan aileyi tahrip eden dizileri mutlaka kontrol altına almak durumundadır. Bu diziler tam tersine aileyi ifsat etme yerine, aileleri daha fazla güçlendirmeli, İslami ruhla ve bağlarla onlara güç katmalı; aileler, çocuklar bu muazzam İslami temel esaslar çerçevesinde inşa olmuş dizilerle aslında geleceğe daha iyi bakmalı. Yöneticilerimiz eğer bu konudaki duyarlılıklarını yerine getirirlerse geleceğimiz, istikbalimiz açık olur. Aksi halde bugün yaşanan vakaya baktığımız zaman çocuklarımız, ailelerimiz tehlikede; ailelerimizin o temel İslami bağları çözülmektedir. Yöneticiler buna el atmalı ve dizileri İslam’ın anlaşılmasında, İslam’ın ailelere aktarılmasında daha iyi bir rol almak durumundadır.” Dedi.

GELECEĞİMİZ OLAN ÇOCUKLARIMIZI KORUMALIYIZ

Genç nesillerin ciddi badire ve tehlikelerle karşı karşıya olduğunu belirten Dursun şunları söyledi: “Bugün özellikle neslimizin içinde bulunduğu ortamda çok ciddi badirelerle karşı karşıya olduğumuzu belirtmek isterim. Çocuklarımız bizlerin geleceğidir. Onların varlığı bizlerin varlığıdır. Onlar bizim gözlerimizin nuru ve gönlümüzün sürurudur. Kur’an’ın tabiriyle, mal ve evlat dünya hayatının ziynetidir. O halde dünya hayatının ziyneti hükmünde olan çocuklarımıza bu gözle bakmak durumundayız. Zira insan küçük bir evrendir. Evren büyük insandır. İnsan eşrefi mahlûkattır. Yaratılmışların en şereflisi, onurlusu ve değerlisidir. İnsan âlemin özü, özetidir. Bir varlığın özü bozulursa kendisinin bozulacağı muhakkaktır. O halde bu öze çok dikkat etmek durumundayız. Bu öz kurtulursa âlem kurtulur. Her bir varlığın bir besin kaynağı vardır.” AHMET KÖLGE


Önceki Bir Genç Daha Boğuldu
Sonraki HÜDA PAR YEREL SORUNLARIN TAKİPÇİSİ OLACAK

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.