BARAJ BÖLGEYE BÜYÜK BİR HİZMET - Batman Rehber Gazetesi

BARAJ BÖLGEYE BÜYÜK BİR HİZMET

BARAJ BÖLGEYE BÜYÜK BİR HİZMET

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ilısu Barajının bölgeye çok büyük bir hizmetinin olduğunu söyledi.

 

Tarihi Artuklu Hamamı’nın taşınması etkinliği için Hasankeyf’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, basın mensuplarına açıklamada bulundu. Pakdemirli, Ilısu Barajı’nın bölgeye çok büyük bir hizmet olduğunu söyledi.

Ilısu Barajı’nın öneminden bahseden Pakdemirli, şunları söyledi:"Ilısu Barajı bölgeye çok büyük bir hizmettir. Hidroelektrik santral, bu bizim 2023 vizyonumuzdaki hedeflerden biridir. Her türlü zorluğa rağmen son derece güzel bir yer kurulmuş. Ekonomiye çok büyük bir katkı sağlanacaktır. Ilısu Barajı, büyüklük itibariyle dolgu alanında Türkiye’nin en büyüğü, elektrik üretim alanında da Türkiye’nin dördüncüsü; bin 200 megavolt elektrik üretecek. Bu proje kapsamında tarihi ve kültürel güzelliklerimiz ve miraslarımızı en ayrı ihtimamı göstererek taşıyoruz. Tarihini bilmeyen, geleceğini tayin edemez diyoruz. Önce Zeynel Bey Türbesi'ni taşıdık. Bugün de Artuklu Hamamını taşıdık. Bu taşımayla beraber enerji arzında ve gıda güvenliği alanında çok büyük bir katkı, aynı zamanda da dünyaya örnek bir koruma yapıyoruz. Maliyeti 12 milyar lira olan bu toplam projede öncelik bölge insanına hizmet, yıllık 2 milyar lira da sadece elektrikten katkı olacaktır."

“BİRİNCİ ÖNCELİK TARİHİN MUHAFAZASI, TARİHİN KORUNMASIDIR”

Pakdemirli, "Sayın Cumhurbaşkanımızın temmuz ayındaki talimatlarıyla su tutmaya başladık. İkinci kapağı da taşıma ve yerleşim işlemlerinden sonra yavaş yavaş kapatıp su tutmaya başlayacağız. Burada da komşularımızla olan ilişkilerimize de dikkat ederek, onları da susuz bırakmayarak, bu işlemleri yürütüyor olacağız. Bilim insanları ve komisyonlar burada gerçekten harikulade bir çalışma yaptılar. Burada birinci öncelik tarihin muhafazası, tarihin korunmasıdır. Ecdat olarak inanılmaz zenginliğe sahip bir tarihe sahibiz. Bu tarihi korumak başta hem milletimizin hem de devletimizin görevidir. Buradaki korumayı maksimum seviyede yatırımla beraber sağlamanın yollarını aradık ve aslında bu projenin biraz uzaması da bu tarih ve kültür anlamındaki hassasiyetimizden kaynaklıdır.” diye konuştu. İLKHA


Önceki 63 SOKAK ÇOCUĞUNU AİLELERİNE TESLİM ETTİK
Sonraki Bir Genç Daha Boğuldu

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.