ANNE SÜTÜ İLAHİ BİR MUCİZE - Batman Rehber Gazetesi

ANNE SÜTÜ İLAHİ BİR MUCİZE

ANNE SÜTÜ İLAHİ BİR MUCİZE

Anne sütünün ilahi bir mucize olduğunu belirten çocuk doktoru Gökmen Alpaslan TAŞKIN, çocukların ilk altı ayda sadece anne sütüyle beslenebil3ceğini söyledi.

 

Medical Park hastanesi doktorlarından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Gökmen Alpaslan TAŞKIN emzirmeyle ilgili önemli tavsiyelerde bulundu. Taşkın şunları söyledi: “Emzirmek bebeğinizi beslemenin en doğal yoludur. Bebeğinizin yaşamının ilk altı ayı boyunca ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlar, aynı zamanda açlık ve susuzluklarını da karşılar. Aynı zamanda siz ve bebeğiniz arasında sevgi dolu bir bağ oluşturmanıza yardımcı olur. Adeta ilahi bir mucizedir anne sütü.”

Anne sütünün bebek için bir dizi sağlık yararına sahip olduğunu söyleyen taşkının tavsiyeleri şu şekilde:

Anne sütü, bebeğinizin ilk altı ay boyunca ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini içerir. Ayrıca bebeğin susuzluğunu da tatmin eder. Gözlerin, beynin ve diğer vücut sistemlerinin geliştirilmesine yardımcı olur. Emzirme eylemi çene gelişmesine yardımcı olur. Bebeğin enfeksiyona ve hastalığa, hatta ileri yaşlarına kadar direnmesine yardımcı olur. Çocuklukta ve yetişkin çağda bile obezite riskini azaltır. Bağışıklık sistemi daha tam gelişmemişken bebeğinizi koruyan bir dizi faktör  içerir.

Emzirmenin anneler için de birçok faydası vardır. Anne sütü sadece uygun, ucuz ve her zaman kullanılabilir değil, aynı zamanda: doğumdan hemen sonra hemoraji ( kanam)  riskini azaltır. Meme ve yumurtalık kanseri riskinizi azaltır. Adet dönemine girmek için geçen süreyi uzatır.

Yaşamın ilk haftasında çoğu bebek, 24 saatlik bir sürede sekiz ila on iki kez beslenmeyi yavaş yavaş geliştirir. Bebeğinizi açlık belirtileri gösterdiğinde ve her ağladığında beslemelisiniz. Yaşamın ilk 6 haftası boyunca günde 2 veya daha fazla yumuşak veya akıntılı bağırsak hareketine sahiptir (bebekler 6 haftaya ulaştıklarında daha az bağırsak hareketine sahiptir). İLHAN YILDIZ


Önceki Artuklu Hamamı Yeni Yerinde
Sonraki Dolar Zirveyi Yeniledi

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.