TÜKETİCİLER HAKLARINDAN HABERSİZ - Batman Rehber Gazetesi

TÜKETİCİLER HAKLARINDAN HABERSİZ

TÜKETİCİLER HAKLARINDAN HABERSİZ

Tüketicilerin çoğunun sahip oldukları haklardan habersiz olduğunu söyleyen Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, tüketicilere önerilerde bulundu.

 

Tüketicilerin tam olarak haklarından bihaber olduğu bu dönemde ne yapmaları gerekiyor? Nereyi arayıp şikâyet edebilirler? Gibi soruları Batman Ticaret İl Müdür Şehmus Kalkan Yanıtladı. Gazetemize Konuşan Kalkan, tüketicinin vasıflarının yanında, tüketicinin nasıl tüketmesi gerektiği hakkında da bilgilendirmelerde bulundu.

“TÜKETİCİ GELİRİNİ İYİ YÖNETMELİ”

Tüketicinin gelirini iyi yönetmesi gerektiğini belirten Kalkan, “Gerçekten insanlarımız bizim için çok önemlidir, biz bunu laf olsun diye değil, çalışmalarımızla da kanıtlıyoruz. Biz tüketici diyoruz, tüketici kimdir? Mevkiimiz, makamımız her ne olursa olsun pazarda, çarşıda herhangi bir alışveriş yaptığımızda biz tüketici konumuna girmiş oluyoruz. Şimdi tüketiciler özelikle ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmeleri, parayı iyi yönetmeleri ve kaynaklarını çok güzel, dikkatli bir şekilde yönetmesi gerekir.  Bununla alakalı özellikle neden bilinçli tüketim yapmamız gerekiyor. İlk önce kaynakları, parayı iyi yönetme, rahat bir hayat ve kaliteli bir yaşam sürmek için çalışmamız gerekiyor.” İfadelerini kulandı.

“TÜKETİCİ İHBAR HATTI ALO 175”

Tüketicilerin dikkat etmesi gereken noktalar hakkında bilgilendirmelerde bulunan Kalkan, “İnsanlarımızdan beklentimiz şudur, herhangi bir sorunla karşılaştıklarında bizim tüketici ihbar hattımız var ALO 175, her zaman bu numarayı arayabilirler. Özellikle vatandaşlarımız önemsiz gördüğü için alışveriş yaptıkları fırın, manav, marketlerden fiş almıyorlar. Örnek olarak eve geldiğiniz zaman fırından aldığınız ekmeğin içinden taş çıksa ve para ile yaptığınız implant dişleriniz kırılırsa siz bunu nasıl ispat edeceksiniz, edemezsiniz. Alışveriş yaptıklarında mutlaka etiket durumlarına, kalitesine ve özelikle insan sağlığına ve çevreye zarar verebilecek ürünlerden uzak durulmalı. Özelikle gıda ürünleri ve çocukların yakın temas kurdukları oyuncaklar, silgiler, kalemler aklınıza gelebilecek birçok şey, bunların kalitelisini seçilmelidir.” Şeklinde konuştu.

“AMACIMIZ ZARARLI MADDE İÇEREN ÜRÜNLERİ SIFIRA İNDİRMEK”

Amaçlarını anlatan Kalkan, “Bize verilen talimatlar içinde şikâyet yapıldığı zaman bizden denetim isteniyor. Bize şuana kadar şikâyet gelmedi fakat 15 günde bir mutlaka çevreden aldığımız bilgiler doğrultusunda işyerlerini ziyaret ediyoruz. Giyim mağazaları, AVM’ler, manav, kırtasiye gibi yerleri ziyaret ediyoruz. Lokantaları da ziyaret ediyoruz mutfakta kullandıkları araç ve gereçleri kontrol ediyoruz. 2017 yılı içerisinde yapmış olduğumuz çalışmalarımızda toplam 102 adet işyeri denetmen ve yardımcıları tarafından ziyaret edilmiş ve 4180 ürünün incelemesi yapışmıştır. Bu ürünler içerisinden 15 tanesi riskli görülüp bakanlığımızın laboratuvarların da incelenmek üzere ve sonuç itibari ile herhangi bir kanserojen maddeye rastlanmadığı gibi diğer tehlikeli maddelere de rastlanmamıştır. Bu bizim için, ilimiz için çok önemlidir. Bizim amacımız bunu sıfıra indirip insanlarımıza kaliteli mallar sunmak ve üretmek,  kaliteli bir yaşam sunmak.” Dedi. AHMET KÖLGE


Önceki İHA Düştü
Sonraki Artuklu Hamamı Yeni Yerinde

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.