SEBZE KURUTARAK GEÇİMLERİNİ SAĞLIYORLAR - Batman Rehber Gazetesi

SEBZE KURUTARAK GEÇİMLERİNİ SAĞLIYORLAR

SEBZE KURUTARAK GEÇİMLERİNİ SAĞLIYORLAR

​ Batman ve çevre illerde etkisini sürdüren kavurucu sıcak hava hayatı olumsuz etkilerken, biber, kabak ve patlıcan gibi "kurutmalık sebze" hazırlayan vatandaşların ise yüzünü güldürüyor.

 

Kış aylarında tüketilmek için bin bir zahmetle hazırlanan ve Batman’ın en önemli mutfak kültürünün arasında yer alan kurutmalık sebzeler, kurutularak kış ayına hazırlanıyor.

Kurutmalık sebzeler için en az 40-45 derece sıcaklığın olması gerektiğini ifade eden çiftçiler, havaların serin ve güneş ışığının az olduğu dönemlerde sebzelerin kurumadığını ve sebzelerin çok geç kurumasına neden olduğunu söylediler.

Yıllardır geçimini kurutmalık sebze kurutarak sağladığını belirten Servet Tekin, yaptığı açıklamada, sıcaklıkların yüksek olduğu günlerin kendileri için en çok verimli ve en karlı dönem olduğunu söyledi.

 “KURUTMALIKLARIN KURUMA SÜRESİ GÜNEŞİN ISISINA GÖRE DEĞİŞİYOR”

Her dizine de 50 tane kurutmalık sebze olduğunu belirten Tekin, “Patlıcan 3 günde kurur. Eğer 3 günde toplanmazsa beyazlanır. Ama eğer ki zamanında toplanırsa siyah olarak çıkar. Biberde 8-10 gün süre ile güneş altında beklenir. Ama eğer yeşil olursa 10-15 günde kurur. Ama kırmızı biber 10 günde kurur. Kabakta 2 günde kurur. Kabak, patlıcan ve bibere göre biraz daha hassas olduğu için erken kurur.”

 “SICAK OLMAZSA BİZİM İŞİMİZ OLMAZ”

Yıllardır aile olarak geçimlerini kurutmalık sebze hazırlayarak sağladıklarını belirten İbrahim Tekin de, “3-4 ay gibi bir sezonumuz var. Sezonumuz yaz ayıdır. Yaz mevsiminde 3-4 ay kurutmalık sezonu bizim geçim kaynağımızdır. Herkes kurutmalık ile uğraşıyor. Hava kötü olduğu zaman ürünlerde kurumuyor. Havanın sürekli sıcak olması lazım. 40-45 derece sıcaklıkta bile patlıcanlar zor kuruyor. Biber, patlıcan, kabak ve tüylü acur hazırlıyoruz. Geçimimizi Allah’a şükürler olsun sağlayabiliyoruz. Belki yeri geliyor kazanamıyorsun ve yeri geliyor çok kazanıyorsun. Patlıcanın durumuna bağlıdır. Bizim için en önemli sıcaklıktır. Bizler sıcaklığı seviyoruz. Sıcaklık bizim için kolay olmuyor. Ama mecbur bu kurutmalıklar için sıcak olmasını istiyoruz. Sıcak olmazsa bizim işimiz olmaz. Şeklinde konuştu.  İLKHA


Önceki Pazar Fiyatları Cep Yakıyor
Sonraki ÇEVRECİLER TEPKİLİ

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.