Pazar Fiyatları Cep Yakıyor - Batman Rehber Gazetesi

Pazar Fiyatları Cep Yakıyor

Pazar Fiyatları Cep Yakıyor

​ Yaz aylarına girilmesine rağmen sebze-meyve fiyatları el yakıyor. Çarşı ve pazarlara alış veriş için çıkan vatandaşlar çoğu zaman tezgâhların yanından geçip gidiyor.

 

Önceki senelerde yaz mevsimiyle birlikte düşen fiyatlar bu sene gerilemedi. Bu duruma bir de yüksek enflasyon eklenince hem vatandaş hem de esnaf zor günler geçiriyor.

Kış mevsimi boyunca yükselen sebze-meyve fiyatlarının yaz mevsiminde de düşmemesi hem esnafı ve hem de vatandaşları mağdur ediyor. Yaz mevsiminde olunmasına rağmen sebze-meyve fiyatlarının yüksek olmasının kendilerini olumsuz etkilediğini ifade eden pazar esnafı, yetkiliklerden acil çözüm beklediklerini söylediler.

Pazarda şarküteri ürünleri satışı yapan Timur Şimşek, temmuz ayında ihracatta meydana gelen artışın ve dolardaki dalgalanmanın yumurta fiyatlarını yükselttiğini belirtti.

"HALK FİYATLARDAN ÇOK ŞİKÂYETÇİ"

Yumurta fiyatlarında yüzde yüz oranında bir artış yaşandığını belirten Şimşek, "Şu an yumurta çok az miktarda üretildiği için ve üretim kısa olduğu için fiyatlar yüksek. Yurtdışına iyi ihracat var. Yumurtaya talep bayağı bir yüksek olduğu için fiyatlar yüksek. Her geçen gün maliyetler de artıyor. Biz de halkımızın yanındayız. Fiyatların yüksek olduğunu biliyoruz. Ama bu fiyatların bir ay içerisinde tekrar düşmesini bekliyoruz. Halk, fiyatlardan çok şikâyetçi ve bizim de satışlarımız bayağı düştü."

"ARTIK DÜZENLİ BİR SİSTEM İSTİYORUZ"

Gıda, şarküteri, sebze ve meyve fiyatlarının düşmesi için yetkililerden yardım istediklerini ifade eden Şimşek, şunları söyledi:

"Sistemin değiştirilmesini, artık bir düzene oturtulmasını istiyoruz ve üretimin artırılmasını istiyoruz. Çiftçinin, üreticinin desteklenmesini istiyoruz. Devletimiz kaybetmesin ama esnafın da ve çiftinin de desteklenmesini istiyoruz.  İhracat yapılacak ve içeriye döviz girecek diye bunun cezasını halk çekmesin. Eğer dışarıya dolar bazında ürün gidiyorsa içerdeki halkı da düşünsünler. Birkaç tane çiftlik sahibinin cebini dolduracak diye halk bunun cezasını çekmesin."

"YETKİLİLER BU ZAMLARA BİR ÇÖZÜM BULSUNLAR İSTİYORUZ"

Geçen yılların aksine bu yıl yaz mevsiminde hem sebze ve hem de meyve fiyatlarında artış yaşandığını belirten semt pazarı esnafından Mehmet Doğan, bu zamları devletin yanlış ekonomik politikalarına bağladı.

Son zamanlarda sebze ve meyve fiyatlarının çok yükseldiğini belirten Doğan, "Geçen senelere göre bu sene fiyatlar daha da yükseldi. Halkın cebinde para yok. Fiyatların pahalılığından dolayı gıdaya millet sıcak bakmıyor. Biz de zor durumdayız. Satışlarımız ister istemez düşüşe geçti. Biz ürünlerimizi sebze halinden pahalı alıyoruz. ‘Çiftçi biz kazanmıyoruz’ diyor. Pazarcı olarak biz de kazanmıyoruz. Aradaki komisyoncular kazanıyor. Son zamanlarda doların yükselmesi de bizlere olumsuz yansıdı. Yetkililerden talebimiz bu zamlara bir çözüm bulsunlar istiyoruz." dedi.

"VATANDAŞ ARTIK PAZARA GELMEK İSTEMİYOR"

Yüksek fiyatlardan dolayı vatandaşın artık pazara gelmek istemediğini belirten Mehmet Can Ayhan da şöyle konuştu:"Biz kendimiz meyve ve sebze satan kişiler olduğumuz halde, millet hiç yemediği kadar pahalı meyve ve sebzeler yedi. Ben 15 yıldır ağabeylerime yardım ediyorum. 15 yıl boyunca patates ve soğanın bu kadar pahalı olduğunu görmedim. Domates ve salatalık olsun, yaz olmasına rağmen fiyatları 2 veya 3 liranın altına düşmüyor. Pazarda 4-5 liradan aşağı fiyat yoktur. Fiyatların bu şekilde yüksek olması bizi de olumsuz etkiliyor. Örneğin ben bir üründen 300 kilo satacaksam pahalı olduğu için 300 kilo yerine 50-100 kilo almak zorunda kalıyorum. Vatandaş da aynı şekilde davranıyor. Bu duruma gelinmiş. Biz her zaman ve çuval çuval patates götürürken şu an kiloyla alıyoruz. Fiyatların yüksek olması herkesi etkiliyor. Biz fiyatlardan etkilendikçe vatandaş da etkileniyor. Vatandaş artık pazara gelmek istemiyor. Geldiğinde alacağı çeşitler belli. Çoğu kişi geliyor eli boş gitmek durumunda kalıyor. Eskiden insanlar 50 lira ile her şeyi alırken, şu an ise ister 100 lirayla istediğinin yarısını alamaz duruma geldi. Son iki yılda enflasyonda bayağı yükseldi. Durum böyle olunca da insanlar mecburen ihtiyaçlarını kısıtlamaya başladı. İnsanlar artık yediklerine bile kısıtlıyor." İLHAN YILDIZ


Önceki Özdemir Yeni Hastanede İncelemelerde Bulundu
Sonraki SEBZE KURUTARAK GEÇİMLERİNİ SAĞLIYORLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.