HAL ESNAFI DERTLİ

HAL ESNAFI DERTLİ

Sebze ve meyve fiyatlarının sürekli değişip arttığını söyleyen hal esnafı bu durumun satışlarını ciddi anlamda düşürdüğünü, daha önce kasa ile alışveriş yapan vatandaşın artık gram ile ürün aldığını belirtti.

 

Sebze ve meyve fiyatlarının sürekli değişmesi, artması vatandaşın alım gücünü ciddi anlamda düşürdü. Eskiden yoksulun sofrasında yer bulan birçok meyve ve sebze fahiş fiyatlardan ötürü artık lüks ürünler kategorisine girdi. Bu durum hal esnafını da olumsuz yönde etkiliyor.

Meyve ve sebze fiyatlarının artması üzerine görüştüğümüz hal esnafı, fiyatların oldukça arttığını, vatandaşların da bu durumdan şikâyetçi olduğunu belirtti. Mazot, gübre vergi maliyetlerinin fiyatları büyük oranda etkilediğini belirten hal esnafı, vatandaşların meyve ve sebze aldığından daha az miktarda aldıklarını belirtti. Meyve ve sebze fiyatlarının yüksek olması, vatandaşın evine daha az miktarda temel gıda götürmelerine neden oluyor.

“GÜBRE VE MAZOT FİYATLARI ÇOK ETKİLİYOR”

Gübre ve mazot maliyetlerinin sebze ve meyve fiyatlarını oldukça etkilediğini belirten Kutbettin Özbek, “Son 2 senedir sebze fiyatlarında artış başladı. Özellikle bu sene genel olarak hem sebze hem de meyve fiyatları oldukça yüksek. Hal esnafı olarak biz de bu durumdan hoşnut değiliz fakat yapacak bir şeyimiz yok. Fiyatların bu denli artması mazot ve gübre fiyatları ile alakalı. Çünkü mazot ve gübredeki fiyat artışı üreticiyi oldukça zorluyor. Üreticide ufak da olsa zam yapıyor. Daha sonra kârlar da üzerine binince bu fiyatlara ulaşıyor. Kısacası yetkililerin gübre ve fiyat konusunda çiftçilere daha duyarlı olmalarını istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

“VATANDAŞ ESKİDEN KASA İLE ŞİMDİ GRAM İLE ALIŞVERİŞ YAPIYOR”

Vatandaşın çektiği sıkıntılara değinen Miskin Cengiz, “Sebze ve meyve fiyatları arttıkça vatandaş sıkıntıya giriyor. Özellikle eskiden vatandaşlar kasa ile aldığı sebze ve meyveleri artık gram ile alıyor, fiyatların bu denli yüksek olmasından en çok vatandaş mağdur. Biz komisyoncularda eskisi gibi fazla satış yapamıyoruz. Yetkililerin bu durama bir çözüm bulmaları gerekiyor. Gündemde oldukça konuşulan patates ve soğan fiyatları 3,5-4 liraya düştü fakat buda yüksek bir fiyat. Şuan halde en uygun fiyatlı gıda karpuz.” İfadelerini kulandı.

“SİGORTALI ÇALIŞMAK İSTİYORLAR”

Halde işçi olarak çalışan vatandaşlarda kendileri için İş-Kur’un bir proje hazırlayıp sigortalarının yatırılmasını istediler. Özellikle günlük olarak çalıştıkları için bazı günler eve boş gittiklerini belirttiler. Sebze ve meyve fiyatları bu kadar yüksekken kendilerinin de düşünülmesi gerektiğini, geçinemediklerini ifade ettiler. İLHAN YILDIZ

 


Önceki HALK MEYDANA İNEREK DARBEYİ DURDURDU
Sonraki SAĞLIK MERKEZİNE, HASTA NAKİL AMBULANSI

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.