HUKUKSUZLUKLAR GİDERİLMELİ

HUKUKSUZLUKLAR GİDERİLMELİ

Türkiye’de geçmişte birçok konuda hukuksuzluklar yaşandığını belirten Avukat Özbekli, siyasi iktidarın, yaşanan bu hukuksuzlukları giderme noktasında ortaya bir irade koyması gerektiğini söyledi.

 

15 Temmuz darbe girişiminden önce FETÖ’nün, kendine göre “Yeni Bir Türkiye” kurmaya çalıştığını, kendilerine karşı koyabilecek bütün kişi ve grupları devre dışı bırakmak için her türlü hukuk dışı yollara başvurmaktan imtina etmediğini belirleten Avukat Mirhan Özbekli, siyasi iktidarın yaşanan bu hukuksuzlukları giderme noktasında, ortaya bir irade koyması gerektiğini söyledi.

“SİYASİ İKTİDAR HUKUKSUZLUKLARI GİDERME NOKTASINDA ORTAYA NET BİR İRADE KOYMALI”

Dosyaların yeniden ele alınmasının yargıya yeni bir yük getirebileceği söylemlerinin kabul edilse bile siyasi iktidarın bu konu ile ilgilenme, bu haksızlıkları düzeltme, bu hukuksuzlukları giderme noktasında ortaya bir irade ve mantık koyması gerektiğini belirten Özbekli sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşanan hukuksuzluklarda her ne kadar bir yapı başrolü oynamışsa da burada siyasi iktidar, Adalet Bakanı, Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışanlar, hâkim ve savcılar vardır. Bütün bunların hepsi bu işten sorumludur. Bu işi düzeltmek istiyorlarsa bunun yolu çok nettir; bu dosyalar yeniden ele alınır, kararların hangi koşullarda verildiğine bakılır. Kararların hangi koşullarda verildiği bugün belli olduğundan dosyalar çok kısa bir süre içerisinde karara bağlanır. Eğer siyasi iktidar bu konuda net bir irade ortaya koyarsa her ilde bir heyet oluşturur, bu dosyaları sadece bir mahkemeye gönderir, tetkik hâkim sayısını artırır ve bir yıl içerisinde bütün dosyaları inceleyerek hukuksuzlukları izale yoluna gider.”

“12 Eylül’ün de gerisine giden uygulamalar söz konusu”

Güvenlik soruşturmalarında yaşanan mağduriyetlerin 12 Eylül dönemini arattığını belirten Özbekli, “Son bir yıl içerisinde kamuya memur alımında 12 Eylül’ün de gerisine giden bir uygulama var. Geçmişte önümüze böyle bir problem geldiğinde ne yapacağımızı, idari yargıya başvurduğumuzda nasıl bir sonuç alabileceğimizi kestirebiliyorduk. Çözüm yollarını da görebiliyorduk. Ama bugün bir hukukçu olarak ben de dahi soru işaretleri var. Geçmişte biri, yasa dışı örgüt üyeliğinden gözaltına alınsa ve ardından beraat etse, bize geldiğinde kendisine Danıştay’a başvurmasını konu ile ilgili ne tür kararlar alınmış olduğunu anlatır ve çıkacak kararın ne olduğunu söylerdik. Bugün bunu söyleyemiyoruz. Çünkü hiç gözaltı yaşamamış, ailesinde dahi gözaltına alınan kimsenin olmadığı bir vatandaşın sakıncalı olduğu gerekçesi ile işe alınmadığına şahit oluyoruz. İdari yargıya başvurduğumuzda ise davalı kurumun objektif olmayan görüşleri doğrultusunda kararlar alındığını görüyoruz. Şu anda kamuya memur ve çalışan alınacağı zaman adayın geçmişine dahi bakılmadan kurumların öne sürdükleri olumsuz gerekçeler doğrultusunda alınan kararlarla insanlar mağdur ediliyor. Siyasi iktidarın bu konuda bir an önce adım atması ve bu yanlışı düzeltmesi gerekmektedir.” şeklinde konuştu. 

“TÜRKİYE’DE YARGI BAĞIMSIZ DEĞİL”

Türkiye’de yargının bağımsız olmadığını da vurgulayan Özbekli sözlerini şöyle noktaladı: “Yargı şu anda Fetulah Gülen döneminde yaşananları yaşıyor. Niçin? Çünkü hâkim rahat değil, savcı rahat değil. Özellikle soruşturmalar esnasında elde edilen delillerin ne şekilde elde edildiği konusunda hâkim ve savcıların kafası karışık. Düşünün, Türkiye’de bir vatandaş, hakkında soruşturma yapılmadan mesleğinden ihraç ediliyor. Ve bu şahısların özel sektörde, sigortalı bir işte çalışmasına dahi müsaade edilmiyor. Peki, bu vatandaşın eşi yok mu, çocuğu yok mu, çocuğu hastalanmayacak mı? Çocuğu ekmek istemeyecek mi, giysi istemeyecek mi? Bu açıdan mevcut hukuki uygulama 12 Eylül dönemini rahatlıkla aratıyor diyebiliriz.” İLKHA


Önceki HAVA SICAKLIĞI ARTACAK
Sonraki MİNİKLERDEN ZİYARET

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.