ZİLEK 50 SENELİK İHTİYACI KARŞILAYACAK

 ZİLEK 50 SENELİK İHTİYACI KARŞILAYACAK

Yıllardır ilimize getirilmesi için uğraşılan Zılek suyu hakkında açıklamalarda bulunana Sağ-Çev Yönetim Kurulu Başkanı, Zilek suyunun Batman’a getirilmesi projesinin hayata geçirilmesi halinde 50 yıllık ihtiyacı karşılayacağını söyledi.

 

Zillek içme suyu hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (Sağ-Çev) Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Güneş, Zilek suyunun ilimize getirilmesi halinde 50 senelik su ihtiyacının giderileceğini belirtti. Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yıllar önce faaliyete sokulmak istenen ancak eski belediye yönetiminin engeline takılan Zilek içme suyu projesinin faaliyete geçirilmesi Batman için büyük bir kazanım olacak. Ilısu Barajı projesinde de göz önünde bulundurulduğunu belirten Güneş, ilimizde su sıkıntısının olduğunu belirtti.

“ZİLEK SUYUNA İHTİYACIMIZ VAR”

İlimizin Zilek suyuna ihtiyacı olduğunu belirten Güneş, “Biz Sağlık ve Çevrecilik Derneği olarak, diyoruz ki, su hayattır, hayatımızı boşa akıtmayalım. Bununla ilgili olarak yıllardır süren Zilek suyunun Batman’a getirilmesi ile ilgili olan çalışmalardır. Batman’ın gerçekten buna çok ihtiyacı vardır. Bu su ilimize getirilirse 50 yılık su ihtiyacımızı giderecek olan bir kaynaktır. Bununla ilgili önceki belediyeler hep yapacağız dedi fakat bir çalışma yapılmadı. Biz istiyoruz ki bu çalışmaların biran önce yapılması ve bu çalışmanın ilimize çok faydalı olacağı tanısındayız.” Şeklinde konuştu.

“ZİLEK SUYU DAHA TEMİZ”

Zilek suyunun daha temiz olduğunu söyleyen Güneş, “Batman suyu diğer illere nazaran temizlik bakımından daha kirli, fakat bu Zillek suyu için yapılan araştırma ve deneylerde Zilek suyunun çok temiz olduğunun analizleri yapılmıştı. Bizim mevcut hükümetten isteğimiz bu suyun ilimize getirilmesi için çalışmaların hızla başlayıp, ihale ve proje aşamalarının ivedilik ile yapılmasını istiyoruz. Bizim yaptığımız çalışmalarda özelikle yaz aylarında ilimizde su sıkıntısı çekildiğini biliyoruz. Bu çekilen su sıkıntısı ile birlikte Batman suyunun az olduğu ve ihtiyacının karşılanmadığı, Zilek suyunun ilimize getirilmesi ile su ihtiyacının en iyi şekilde karşılanacağı tanısındayız. İnşallah yetkililer bunu duyar ve güzel bir şekilde yaparlar. Ayrıca Ilısu barajı ile ilgili olarak, baraj çalışmalarında Zilek suyunu göz önünde bulundurmuşlar ve Zilek suyunu yukarı çıkarmışlar. Bu durumdan memnuniyet duyuyoruz fakat bu suyun ilimize getirilmesi daha memnun edici bir durum olacaktır.” İfadelerini aktardı.

AHMET KÖLGE


Önceki 15 Temmuz Müslüman Halkın Zaferidir
Sonraki DR. ALP’TAN EBEVEYNLERE UYARI

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.