ÇOCUK İSTİSMARI İNSANLIK SUÇUDUR

ÇOCUK İSTİSMARI İNSANLIK SUÇUDUR

Hak-İş- Hizmet-İş Batman İl Başkanı Bünyamin Söğüt; çocuk istismarının toplumsal ve bir insanlık suçu olduğunu söyledi.

 

“Ülkemizde son aylar ve günlerde sıklıkla gündeme gelen “kayıp çocuklar ve “çocuk istismarındaki kaygılandıran artış yüreğimizi dağlamakta; çocuklarımızın geleceğine, sosyal dokumuza ve yarınlarımıza dair kaygılarımızı günden güne artırmaktadır.” Diyen Hak-İş Hizmet-İş Batman İl Başkanı Bünyamin Söğüt, son haftalarda yeni bir çocukların kaybolması, cinsel istismara uğraması yahut canice öldürülmesi ya da şiddete maruz kalması vakaları giderek yaygın ve sistematik hale dönüştüğünü belirterek vakaların çokluğunun endişe verici boyutlara ulaştığını söyledi.

“HERKES DUYARLI OLMALI, ÇOCUKLARINA SAHİP ÇIKMALI”

Hak-İş Hizmet-İş Batman İl Başkanı Bünyamin Söğüt herkesin duyarlı olması gerektiğini belirterek açıklamasına şöyle devam etti; “ Adeta her gün yeni bir çocuk istismarı yahut kayıp çocuk haberiyle uyanıyoruz. Çocuk istismarında kaygılandıran artış, bütün çocuklarımız ve ebeveynler için endişe vericidir. Çocuk istismarı her şeyden daha önemli bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Bu, toplumun her kesimini ve herkesi ilgilendiren sosyal bir hastalıktır. Çocuklarımızın istismarla karşılaşmasına sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Koruyamadığımız her çocuk bizim suçumuzdur. Çünkü Sorumlu çocuk değil, yetişkinlerdir. Şehirler, Sokaklar, parklar çocuklarımızı kaybettiğimiz suç mahalline dönüşmemelidir. Onların güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak en öncelikli sorumluluğumuzdur.”

“ÇOCUK İSTİSMALARINI NEFRETLE KINIYORUZ”

Hak-İş Hizmet-İş Batman İl Başkanı Bünyamin Söğüt; “HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası olarak çocuklara yönelik istismarı nefretle kınıyor, onların fiziksel ve cinsel istismara maruz kalmasını sindiremiyor, çocukların canına kıyan canilerin en ağır ve en hızlı şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Adaletin gecikmeden tecelli etmesini istiyoruz. Çocuk istismarına karşı etkin mücadele için gereken önlemlerin alınacağına, fail ile birlikte ihmali bulunanlara gereken cezaların verileceğine inanıyoruz. Ancak şunu da biliyoruz ki, hiç bir ceza cansız bedeni kör kuyulara terkedilen bir çocuğu geri getirmeyecek, toplum vicdanını rahatlatmayacaktır. Çocuklara yönelik her türlü istismar önlenmelidir. Çocuklarımızın istismar ve ihmalini önlemek hepimizin en temel görevi olmalıdır. Bugün çocuklarımıza sahip çıkmazsak, yarın bizlere sahip çıkacak bir nesil olmayacaktır. Hiçbir çocuk istismar edilerek çalıştırılmayı çocuk yaşlarda gelin olmayı hak etmemektedir. ” dedi. MEHMET EMİN URAZ


Önceki BATMAN’A YENİ VAİZ
Sonraki BEBEK KAÇIRMA GİRİŞİMİ BATMAN’A SIÇRADI

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.