İNŞAAT İŞÇİLERİNİN SICAK MESAİSİ

İNŞAAT İŞÇİLERİNİN SICAK MESAİSİ

Kavurucu sıcaklara rağmen 45 derece güneşin altında ter döken inşaat işçileri, evlerine, çocuklarına ekmek götürmek için çalışmak zorunda olduklarını söylediler.

 

Yaz mevsiminin gelmesi ile sıcaklıkların 45°’ye kadar çıkmasına rağmen inşaat işçileri aralıksız çalışıyor. Yaşadıkları zorlukları anlatan inşaat işçileri, her şeye rağmen durumlarından memnun olduklarını belirterek gençlere önerilerde bulundular. İnşaat sezonunun yoğun geçtiğini belirten işçiler, geçinebildiklerini de belirttiler. Sıcak havaya rağmen mesaisini sürdüren işçilerin kimi demir düzeltme, kimi beton dökme, kimi ise duvar örme gibi zor işleri aksatmadan yapmaya çalışıyor. İşlerinin zor olduğunu belirten işçiler, bu işe alıştıklarını evlerini bununla geçindirdiklerini belirttiler.

“BU SICAKLIĞIN ALTINDA ÇALIŞMAK ZOR”

Sıcağın altında çalışmanın zor olduğunu belirten Kutbettin Uçar, “İnşaat sektörü yaz mevsiminde canlanıyor ve bizim bölgede de yaz sert geçiyor. Bu sıcaklığın altında çalışmak zor ama halimizden memnunuz. Özelikle binanın dış işlerinde çok zorlanıyoruz, çünkü güneşin altında harçla uğraşmak daha zor. Çok terlediğimiz için bol bol su tüketiyoruz, günde 3-4 defa elbiselerimiz değiştiriyoruz. Sabah 6-7 gibi inşaata geliyor, akşam altıya kadar çalışıyoruz. Bizler gençliğimizden beri bu işi yapıyoruz. İşimizi severek yapıyoruz çünkü bu iş bizim ekmek teknemiz. Yaz ayların çektiğimiz sıkıntıları kış aylarında a çekiyoruz. Çünkü kış ayları da çok soğuk oluyor ve biz 12 saat o soğukta çalışıyoruz. İşimiz zor olsa da kimseye muhtaç olmuyoruz Allah’a şükür.” İfadelerini kulandı.

“SICAKTAN 4-5 DEFA ÜSTÜMÜZÜ DEĞİŞTİRİYORUZ”

Sıcaktan her gün 4-5 defa kıyafetlerini değiştirdiklerini belirten Adem Kaçar, “Ben 2000 yılından beridir inşaatlarda çalışıyorum. İnşaat işi gerçekten zor bir iş ama üstesinden geliyoruz. Harç, çimento, tuğla, demir ile hayatımız geçiyor. Yaz aylarında 50 dereceye çıkan sıcaklıklara rağmen güneşin altında çalışıyoruz. Ama sürekli şükür ediyoruz, çünkü evimize ekmek götürebiliyoruz. Gençler bizim yaptığımız işi örnek almasınlar. Biz yapabiliyoruz ama gençler kolay kolay yapamaz. Okullarına gitsinler, derslerini ihmal etmesinler, güzel bir iş sahibi olsunlar. Sabahtan akşama kadar çalışıyoruz, zorlanıyoruz fakat, evimize ekmek götürebildiğimiz için mutluyuz.” Şeklinde konuştu.

“ZORLUKLARA RAĞMEN İŞİMİZDEN MEMNUNUZ”

İşinin zorluğuna rağmen hallinden memnun olduğunu belirten Bedri Eblem, “Biz işimizden memnunuz, en azından kimseye muhtaç olmadan evimize ekmek götürebiliyoruz. İşimiz zor farkındayız, özellikle yaz aylarında çok sıkıntı çekiyoruz. Çünkü hem havalar sıcak oluyor hem de toz toprak içinde çalışıyoruz. Çok yoruluyoruz hatta terlediğimiz için kıyafetlerimizi sürekli değiştiriyoruz. Bu işleri biz yapıyoruz, gençlerimiz okuyup iyi yerlere gelsinler.” Dedi.

İnşaatlarda çalışan herkesin ailelerine bakmak için çalıştıklarını belirten Mehmet Yalçın, “Sıcaklar bizi bir hayli zorluyor. İnşaatlarda genelde sıcak oluyor, ama ailelerimiz için buna katlanabiliyoruz. Bu inşaatlarda herkes ailesi için çalışıyor. Bu sıcaklıklara evimize ekmek götürebilmek için katlanıyoruz.” Diye konuştu. MEHMET EMİN URAZ

 

 Önceki Geleceğimizi Koruyalım
Sonraki ASDEP PERSONELİNE EĞİTİM

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.