GÜNDÜZ YAŞIYORUM, GECE YAZIYORUM

 GÜNDÜZ YAŞIYORUM, GECE YAZIYORUM

 

Üçüncü kitabı raflardaki yerini alan İŞKUR Müdürü Besim Eviz, görevinin yanında yazarlık mesleğini sürdürmenin zor bir iş olduğunu söyleyerek, " Tabiki kitap yazmak büyük bir emek ve uğraş istemekte, daha çok okuyup az yazmanız gerekiyor. Bu şekilde bu yüzden gündüz yaşıyorum, gece yazıyorum diyorum." dedi.

 

İŞKUR Müdürü Besim Eviz aynı zamanda üretken bir yazar. Üçüncü kitabı " Sevda ve Başarı" raflardaki yerini alan ve dördüncü kitabı da basıma hazır olan Eviz'le siz Rehber okuyucuları için yazarlık hayatı ve kitaplarıyla ilgili hoş bir sohbet gerçekleştirdik.

 

MAKAMLAR GEÇİCİ, KALACI OLAN ESERLERİMİZ

Makamların geçici olduğunu, kendilerine kalacak olanın ise yazdıkları eserler olduğunu söyleyen Eviz, "Sevda ve Başarı benim 3.kitabım ve bize kalan miraslar bunlardır, bütün makamlar geçici. Bu kitabım Siyaset, kariyer ve yönetim ile alakalı olup bu içeriklere sahip bir kitap. Çeşitli başlıklardan oluşan bir fikir demeti. Yani ben farklı çiçeklerden oluşan bir çiçek demedi olarak görüyorum ve keyifle okunabilir diye düşünüyorum. "Iş Dünyasinda Aranan Adam Kim" kitabım şu anda tükendi, yeni basımlarına hazırlanıyorlar. 4 kitap da çalışma halatıyla alakalı, iş arayanların canlı canlı tanık olduğumuz olayları öykülere çeviriyoruz. İnşallah bu kitabımız gençlere ve kariyer sahibi olanlara güzel bir çalışma olacaktır. Tabiki kitap yazmak büyük bir emek ve uğraş istemekte, daha çok okuyup az yazmanız gerekiyor. Bu şekilde bu yüzden gündüz yaşıyorum, gece yazıyorum diyorum." ifadelerini kullandı.

 

 ÇALIŞTIĞIM SAHAYLA ALAKALI KİTAPLAR YAZIYORUM

Kitapalarında çalışma hayatıyla alakalı gözlemlerini kaleme aldığını söyleyen Eviz," Yazarlığa olan serüvenimi biraz anlatayım. Ben imam hatip son sınıf öğrencisi iken, kompozisyonlarım her zaman yüz puandı. Türkiye'de bir ara liseler arası Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinde Vakıflar başlıklı bir kompozisyon olmuştu ve o yarışmada 3000 kişi arasında birinci oldum. Ve o birincilikte Üniversiteyi burslu bir şekilde bitirdim. Ödül olarak 4 yıl boyunca burs aldım. O günden bu yana o birinci olmama neden olan o kompozisyon beni yazmaya sevk etmiştir. Ve sonrasında işkura başladığım zaman edebiyat ve şiirle alakalı yazılar yazmayı düşünürken, o atmosferi bulamayacınca kendi çalıştığım saha ile alakalı sosyal psikoloji dalında geliştirip insanların çalışma hayatıyla ilgili, işverenlerle ilgili konular üzerinde durdum. Mesala İş koçu daha çok işverenlerle hitap eden bir kitap, ‘İş dünyasında Aranana elaman’ daha çok iş arayanlara hitap eden bir kitap, Sevda ve Başarı ise bir fikir demedi. Dolayısıyla dördüncüsü ise hemen hemen her kariyer sahibine hitap eden bir kitap ve çok faydalı olacağına inandığım bir kitap olacaktır inşallah. Bu noktada keyifli bir çalışma hepsi de" dedi.

 

YAZMADIĞIM ZAMAN KENDİMİ EKSİK HİSSEDİYORUM

 Eviz son olarak şunları paylaştı: "Ve yazmadığım zaman hayatımda sanki birşeylerin eksik olduğunu hissederim veya okumazsam. Bu arada elbette teknoloji bizi de etkilemekte.  Yani teknolojiye ayırdığımız zamanı okuma ve yazmaya versek elbette çok daha farklı olur. Ister istemez biz de etkisinde kalıp kullanıyoruz. Tabi hayra kullanma noktasında kullanıyoruz, şer ile işimiz olmadı, olmamalı. Bu arada hem yöneticilik hem yazarlık derken hem yönetim becerileri ile alakalı, mesala Sevda ve Başarı yöneticilerde empati, ben, ego gibi başlıklar var. Yöneticinin kandi alanında halkın beklentilerine yönelik, yönetim tarzını ortaya koyması gibi, konular ağırlık basıyor ve bu konuda hakikaten gençlerimizin ve hepimizin ihtiyacı var. Çalışma hayatı genellikle yabancı yazarların kitapları ile doludur, özellikle yönetimle alakalı, ekonomi alakalı veya sosyal davranış, kişisel gelişim ile alakalı çoğu yabancı kökenli ve maddecilik üzerine, insan fıtratı düşünmeksizin yazılan kitaplar. Ama çok şükür bizim Refarans noktamız Islami anlayış olduğu için, daha yerli, daha milli, insanımızın anlayabileceği dilden ifade etme şansına sahip oluyoruz. Ve çok şükür baskılarıda yıl bitmeden bitiyor. Kendini geliştirmek isteyen, tecrübesine tecrübe kazandırmak isteyen için tavsiye ederim. Bu alanda Teorik, Pratik olarak yaşadıklarımızı okuyucumuza aktarabiliyoruz. Inşallah faydalı olur." AHMET KÖLGE

 

 


Önceki GÖK, GERCÜŞ’TEYDİ
Sonraki MEZARLIKLARDA BAYRAM HAZIRLIĞI

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.