CAMİLER DOLDU TAŞTI

CAMİLER DOLDU TAŞTI

 

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, Batman’daki camilerde huşu içerisinde idrak edilirken, dua için eller semaya kalktı.

Bin aydan daha hayırlı olan mübarek Ramazan ayının 27. gecesine denk geldiği tahmin edilen Kadir Gecesi, camilerde genç-yaşlı, kadın-erkek ve çocuklar tarafından huşu içerisinde idrak edildi.

Akşam namazının ardından Batman İl Müftülüğü mevlithanları tarafından okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından Kürtçe, Türkçe ve Arapça dillerinde Mevlid-i Şerif, kasideler ve ilahiler okundu.

Daha sonra Batman İl Müftüsü Turgut Erhan tarafından, Şevket Başak Camisi'nde teravih namazı öncesi merkezi sistemde Batman'ın tüm camilerinde Kadir Gecesi'nin ihyası ile ilgili 45 dakikalık bir vaaz verildi.

Kur’an-ı Kerim’in nazil olmadan önce cahiliye dönemindeki zulümlerin haddi hesabının olmadığını belirten Erhan, Allah-u Teâlâ'nın öylesi bir ortamda insanları doğruya sevk edecek ve hakka yöneltecek Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem ile birlikte Kur’an-ı Kerim’i gönderdiğini hatırlattı.

Rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan Ramazan ayının içinde olan Kadir Gecesi'nde Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğunu belirten Erhan, “Bu gece ilahi rahmetin, bereketin, mağfiretin, feyzin ve nurun tecelli ettiği, duaların kabul edildiği bir gecedir. İyiliklerin, hayırların ve hasenatların makbul olduğu bir gecedir.” dedi.

Kadir Gecesi'nin Kur’an gecesi olduğunu ifade eden Erhan, “Kur’an bizi günahlardan sevaplara çağırıyor. Kur’an bizi sapıklıklardan hidayete çağırıyor. Kur’an haksızlıktan, zulümden insanları adalete çağırıyor. Kur’an kinden, nefretten, hasetten ve fesattan kalbi selim olmaya çağırıyor. Kur’an yalandan, gıybetten, alaydan, iftiradan hoş sözlere çağırıyor. Kur’an hırsızlıktan, gasptan, tefecilikten, faizcilikten el emeği alın teri kazanmaya çağırıyor. Cimrilikten, savurganlıktan, israftan Kur’an bizi kanaat etmeye çağırıyor. Her türlü kötülükten, zina ve iffetsizlikten edebe çağırıyor. Kur’an bizi güzel ahlaka çağırıyor. İçkiden, uyuşturucudan aklı dumura uğratan her türlü kötü şeylerden Kur’an bizi ruh iklimine ruh olgunluğuna çağırıyor.” ifadelerini kullandı.

Vaazdan sonra İl Müftü Yardımcısı Ahmet Duran tarafından yatsı ve teravih namazını kıldırıldı.

Son olarak da cemaat imam eşliğinde Salatül Tesabih (tesbih) Namazını kıldı. Program dağıtılan ikramlarla devam ederken gecenin ihyasının sabaha kadar süreceği açıklandı. İLKHA

 


Önceki YÖK'TEN ÖĞRENCİ AFFINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME
Sonraki Her Türlü Tedbiri Aldık

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.