YOKSULLUK KADERİMİZ DEĞİL

YOKSULLUK KADERİMİZ DEĞİL

 

Bir iki ekmek alabilmek için güneşin önünde saatlerce bekleyen kadın ve çocuk manzaralarına, kahveleri dolduran işsiz gençlerin durumuna tepki gösteren vatandaşlar, yoksulluğun Batman'ın kaderi olmadığını belirterek yetkilileri göreve çağırdı.

 

Mübarek ramazan ayında yaşlı kadınlar, çocuklu anneler bedava bir ekmek alabilmek için iftar öncesi saatlerce, güneşin altında fırın kapılarında oturup sıra bekliyor.  Kahvehaneler işsiz gençlerle dolup taşıyor. vatandaşlar Batman'daki bu yoksulluk manzaraları ne zaman bitecek diye soruyor.

 

 KADINLARIN DURUMU İÇ PARÇALAYICI

Sıcak ramazan günlerinde oruçlu kadınların bir iki ekmek almak için saatlerce fırın kapılarında beklemelerinin iç yakıcı olduğunu söyleyen M.Ali Rüzgar adlı vatandaş, "Bir Batman’lı olarak bu yoksulların düştüğü durumlarla karşılaşmak acı bir durum. Özellikle fırın önlerinde ve Ptt önlerinde oluşan yardım kuyruklarına her denk geldiğimde içim parçalanıyor. Özellikle havaların ısınması ve Ramazan olma hesabıyla o sabahın erken saatlerinden akşama kadar kuyrukta bekleyenler,  bir ekmek almak için iftardan önce 3 saat fırının önünde ekmek bekleyenler, gerçekten çok acı bir tablo." dedi.

 

BATMAN HALKI FABRİKA İSTİYOR

Batman’da binlerce işşiz genç bulunduğunu söyleyen Rüzgar, " Bunlarla alakalı da bir adım atılmalı. Batmanın elbette zengin iş adamları ve varlıklı aileler bulunmakta. Bunlar İslamın emrettiği gibi Zekatlarını ve yardımlarını halka yapsalar Zengin ve yoksul arasında bir köprü kurulur. Ve yoksul ailelerin sayısı azalacak hatta hiç kalmayacaktır bile. Bununla alakalı Batmanlı zenginler ellerinden geleni yapmalı. Devletin de Bölgede özellikle Batman’da fabrikaların açılması ile ilgili adımlar atması gerekmektedir. Hem işsizler iş sahibi ve yoksullar da ekmek sahibi olabilirler. " ifadelerini kullandı.

 

HER ZENGİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI

Aziz Adıyaman adlı vatandaş da, " Ben Batman'da esnafım. Fakirlik Kader olmamalı. Ve yoksulluğun giderilmesi elbette her bireyin üzerine düşen vazifeyi yapması ile bitecektir. Her Zengin ve orta gelirli bireyler kendi mahallesinde, köyünde, ilçesinde fakir olan ailelere ulaşabilmeli ve ihtiyaçlarını giderebilmeli ve onları gözetebilmeli. Böylelikle aç ve yoksul insanların sayısı azalacaktır. Ve özellikle devletin bölgemize ve Batman'a yatırım yapması, fabrikalar kurup işsizlerin sayısını azaltaması gerikiyor. Fabrikaların kurulması bölgede istihdamların artması demektir. Her bir aliede bir kişinin çalışabileceği bir düzen sağlanmalı." dedi. İLHAN YILDIZ

 


Önceki ŞAHİN, GÖK İÇİN DOLAŞTI
Sonraki DART’TA TÜRKEYİ İKİNCİSİ OLDUK

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.