TÜPRAŞ Şehir Dışına Taşınmalı

TÜPRAŞ Şehir Dışına Taşınmalı

 

Dünya Çevre Günü nedeniyle değerlendirmelerde bulunan Batman SAĞ-ÇEV Başkanı Sıtkı Güneş, şehir dışında bulunan TÜPRAŞ'ın yol açtığı kirliliği gündeme getirerek, "“TÜPRAŞ gibi kuruluşların şehir dışına taşınması gerekir” dedi.

Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (SAĞ-ÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Güneş, 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle ‘Temiz Çevre Sağlıklı Birey’ sloganıyla değerlendirmelerde bulundu.

Batman'da yeşil alanların yetersiz olduğunu belirten Güneş, yapılacak çalışmalarla yeşil alanların oluşturulması ve artırılması gerektiğini söyledi.

Birçok yerde olduğu gibi Batman'da da çevresel anlamda sıkıntıların olduğunu dile getiren Güneş, yetkilileri ve vatandaşları duyarlı olmaya davet etti.

“ÇEVREYİ KORUDUĞUMUZ SÜRECE HAYATIMIZ DEVAM EDECEKTİR”

Güneş, “1972 yılında İsveç in Stockholm kentinde toplanan Birleşmiş Milletler Çevre Temsilcileri 5 Haziran'ı Dünya Çevre Günü olarak belirlemişler. Doğal çevre, canlı ve cansız varlıklardan oluşan ortamdır. İnsan da çevrenin bir parçasıdır. Doğal dengenin korunması, canlılık faaliyetlerinin devam etmesi çevrenin korunmasıyla doğrudan ilişkilidir. Çevrede doğal bir düzen bulunmaktadır. Bu nedenlerle dünya kamuoyunda farkındalık oluşturmak için ‘5 Haziran Dünya Çevre Günü’ olarak ilan edilmiştir. Bu özel günde, çevre ile ilgili sorunların çözümü ve bilinçlenme konusunda çalışmalar uluslararası düzeyde de yapılmaktadır. Çevreyi koruduğumuz sürece hayatımız devam edecektir.” dedi.

“ANIZ YANGINLARI EKOLOJİK DENGEYE ZARAR VERİYOR”

Güneş, “Çevreye duyarlı, insan sağlığına önem veren bireylerin yetişmesinde elimizden ne geliyorsa katkı sunmaya çalışacağız. Bu bağlamda yaşadığımız bölgede bilhassa ilimizdeki bazı sorunlara değinmeden geçemeyeceğim. Tabi ki bizler birey olarak, bunun yanında sağlıkçılar olarak daha temiz, daha müreffeh bir çevre arzu ederiz fakat maalesef bunu göremiyoruz. Batman'ımızın iklim şartlarını da göz önünde bulundurursak kurak bir iklimle beraber maalesef insanlarımızın ve bazı çiftçilerimizin yanlış uygulamaları bu durumu daha da perçinleştiriyor. Özellikle Ağustos aylarında defaatle derneğimiz aracılığıyla uyarılarda bulunduğumuz halde dikkate alınmayan anız yangınları ekolojik dengeye ne denli zarar verdiği malumunuzdur.” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYELERE AİT ARAZİ VE ARSALARIN PARKLARA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ GEREKİR”

Batman’da yeşil alanların yetersizliğine dikkat çeken Güneş, “Yeşil alanların oluşturulması ve artırılması gerekmekte. İlgili kurumların ivedilikle bu sorunu çözmeleri gerekiyor. Ayrıca ilimizde yüksek binalar yapılmakta ve bu inşaat süreci içerisinde var olan yeşil alanlarda yok edilmektedir. Biz bu soruna şöyle bir çözüm getirilmesini öneriyoruz; bina ruhsatı verilirken inşaat alanına veya mücavir alana en az 50 ağaç dikme şartı konulması bir nebze olsun soruna merhem olur kanaatindeyiz. Belediyelere ait şehir içerisinde bulunan arazi ve arsaların parklara dönüştürülmesi şehre daha da bir güzellik katacaktır.” şeklinde konuştu.

“ÇÖPLERİN AYRIŞTIRILMASI İÇİN TESİSLER KURULMALI”

Batman çöp alanına çöplerin ayrıştırılması için tesislerin kurulması önerisinde bulunan Güneş, “Gelişmiş ülkelerde şehir çöplerinin boşaltıldığı yerlerin şehre yakınlığı veya uzaklığı önemli değildir çünkü teknolojik tesislerle bu çöpler ayrıştırılmakta hem sanayi hem de enerji de kullanılmakta iken Batman'ımızın çöp alanının 15 kilometre uzakta olmasına rağmen civar köylerin ve yakın mahallelerin dumandan ve kötü kokudan şikâyetlerinin olduğunu biliyoruz. Alan bu tesis yapmaya uygundur. Böyle bir tesisin hem işçi istihdamı açısından hem de çevreye olan olumlu katkısını bir düşünün.” dedi.

“TÜPRAŞ GİBİ KURULUŞLARIN ŞEHİR DIŞINA TAŞINMASI GEREKİR”

Güneş, “Kira Dağı karşısında belediye ve il özel idarenin katkılarıyla halkın hizmetine sunulan mesire alanının yapılmasını güzel bir gelişme olarak görüyoruz fakat nüfusa oranla takdir edersiniz ki yetersiz kalmaktadır. Dolayısıyla Batı Raman ve Doğu Raman bölgeleri TPAO iş sahaları dışındaki alanlar mesire alanlarına çevrilebilir kanaatindeyiz. Özellikle kimsenin sigara içmesini istemiyoruz çünkü sağlığa zararlıdır ama içenler de izmaritlerini yerlere atmasınlar bu da çevre kirliliğine sebep oluyor en azından çöp kutularına atsınlar. Tabi ki en önemli konulardan biri insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen sanayi alanlarının şehir içerisinde faaliyetlerini sürdürmeleridir. TÜPRAŞ gibi kuruluşların şehir dışına taşınması gerekir.” şeklinde belirtti. İlkha

 


Önceki Minik Yürekler, Batman Üniversitesi’ni Büyüledi
Sonraki ‘BİR GENCİN TEK UMUDU’ GERÇEK OLDU

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.