Ramazan'ın İlk Cumasında Kudüs Çağrısı​

Ramazan'ın İlk Cumasında Kudüs Çağrısı​

Türkiye'deki tüm camilerle birlikte Batman'daki camilerde de cuma hutbesinde Kudüs için Müslümanlardan ümmet şuuruyla hareket etmeleri istendi.

Diyanet İşleri Başkanlığının, 81 ildeki camilere gönderdiği Ramazan ayının ilk cuma hutbesinde, Kudüs'te dünyanın gözleri önünde katliamların yapıldığına dikkat çekilerek ümmet şuuruyla hareket edilmesi gerektiği belirtildi. Aynı hutbe ilimizdeki tüm camilerde de okundu.

Siyonist terör rejimin Filistinlilere yönelik katliamı Diyanet İşleri Başkanlığının, 81 ildeki camilere gönderdiği hutbede Ramazan'ın ilk cumasında ele alındı.

“Dinmeyen Yaramız: Kudüs” başlığıyla irad edilen hutbenin başında “Resûlüm! Sakın Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Ancak Allah, onları cezalandırmayı, korkudan gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne erteliyor.” (İbrahim, 14/42) ayetine ve "Mazlumun bedduasından sakın. Çünkü onunla Allah arasında perde yoktur." hadisine atıfta bulunuldu.

Kudüs'ün, insanlığın kadim şehri, mübarek, mukaddes ve harem bir belde ve dokunulmaz olduğu; saygınlığını çiğnemek, güvenliğine el uzatmanın haram olduğu belirtilen açıklamada, İslam’ın ilk kıblesi olan bu kutsal şehrin, tarihte pek çok peygambere ev sahipliği yaptığı, Kudüs’ün taşında, toprağında nice peygamberin aziz hatırasının olduğu ifade edildi.

Yeryüzünün en eski ve en kıymetli mescitlerinden biri olan Mescid-i Aksa'nın da harem-i şerif olduğu, bu şerefli mescidin Hazreti Peygamberi misafir ettiği ve miraca uğurladığı hatırlatılan hutbede, "Kudüs, İslâm tarihi boyunca imanlı bir duruşun, kararlı bir yönelişin, muhabbetle mukaddese bağlanışın sembolü olmuştur. Mekke ve Medine nasıl ki Müslümanların ruhu ve sevdası ise, Kudüs de öylece damarlarında dolaşan kandır. Kudüs, İslam ümmetinin vahdet binasında kilit taşıdır." denildi. HABER MERKEZİ


Önceki MİNİKLERDEN HAYVAN BAKIM EVİNE ZİYARET
Sonraki VATANDAŞ TAHİN İÇİN SIRAYA GİRDİ

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.