ÇİFTÇİLER SÜNE’DEN TEDİRGİN

ÇİFTÇİLER SÜNE’DEN TEDİRGİN

Yağışların üst üste gelmesi ile birlikte çiftçiler süne ’ye karşı tedirgin.

 

Tarlalarında süne gören Batmanlı köylüler, konu ile ilgili çok tedirgin olduklarını belirttiler. Özellikle hububat başaklarının özsuyunu emerek verimin büyük oranda düşmesine sebep olan süne böceği yağmurlardan sonra ortaya çıkıyor. Çiftçiler, son iki yıldır bölgemizde süne mücadelesinin yetersizliğinden dolayı büyük zarar gördüklerini yetkililerin çiftçileri bilgilendirmesi gerektiğini söylediler. Konu ile ilgili olarak Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, çiftçilere önemli önerilerde bulundu.

“ÇİFTÇİLER TARLALARINI KONTROL ETMELİ”

Konu ile ilgi açıklamalarda bulunan Doğan, “Çiftçilerimiz her zaman süneye karşı tetikte olmalıdırlar. Özellikle tarlalarını kontrol etmeleri gerekiyor. Metrekare başına hesap yapmaları gerekiyor, metrekare başına kaç tane süne var gibisinden. Metrekare başına süne sayısına göre hareket etmeleri gerekiyor. Süne ile her zaman mücadele edilmelidir.” Diye konuştu. İlhan Yıldız

 Önceki Mukabeleye yoğun ilgi
Sonraki İFTAR PROGRAMINA YOĞUN İLGİ

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.