ORUÇ SINAVLARA HAZIRLANMAYA ENGEL DEĞİL

ORUÇ SINAVLARA HAZIRLANMAYA ENGEL DEĞİL

Sınavlara hazırlanan öğrencilere tavsiyelerde bulunan Eğitimciler Cemiyeti Başkanı Çaplık, orucun sınavlara hazırlanmaya engel olmadığını, özellikle akşam saatlerinin verimli bir şekilde değerlendirilebileceğini söyledi.

 

Üniversite sınavlarına bir buçuk ay kaldı. Liselere giriş sınavları da önümüzdeki ayın başlarında  gerçekleşecek. Sınavlara hazırlanan birçok öğrencide  Ramazan telaşı başladı. Hem oruç tutup hem de sınavlara nasıl hazırlanacağım diye.

Merkezi Batman'da bulunan Eğitimciler Cemiyeti Başkanı Kenan Çaplık, öğrencileri rahatlatan açıklamalarda bulundu. Ramazanın hayırlara vesile olmasını dileyen Çaplık, "Öncelikle oruç, ibadet ayının bütün İslam âlemine hayırlar vesile getirmesini diliyorum. Tabi Ramazan gelince birçok iş belki rölantiye alınıyor. İnsanlar biraz daha kendini ibadete veriyor, ibadet alışkanlıklarını daha çok pekiştirmek için. İbadetlerimizi ihmal etmememiz gerektiği gibi, çalışmalarımızı da hiçbir zaman ihmal etmememiz lazım. Özellikle genç kardeşlerimize şunu tavsiye ediyoruz ki, bir insanın hayatının en vazgeçilmezleri arasında, öncelikle hayaller ve bununla beraber inancı gelmektedir. İnancımızın da ortaya çıkabilmesi için ibadet alışkanlıklarımız kâmilen yerine oturtması gerekiyor. Bu çerçevede öncelikle gençlerin kesinlikle ibadetlerini ihmal etmemelerini tavsiye ediyoruz. " dedi.

Oruç tutan bir gencin, kesinlikle derslerine de rahatlıkla çalışabileceğine inandıklarını belirten Çaplık, " Oruç ders çalışmaya engel olmadığı gibi, ders çalışmanın da, orucu terk ettirmeyi gerektiren bir davranış değildir. Bu çerçevede baktığımızda ideal sahibi bir gencin kesinlikle oruç ayı olan Ramazanda, çalışmasını ihmal etmediği gibi, kesinlikle ibadetini de aksatmaması gerektiğini düşünüyoruz. " ifadelerini kullandı.

GECELERİNİZİ İYİ DEĞERLENDİRİN

Gençlerin gecelerini biraz daha değerlendirmeleri gerektiğini söyleyen Çaplık, " Zira geceleyin genelde sahura kadar vatandaşlarımız uyanıktır. Gençlerimizin sahura kadarki o zaman dilimizde 4-5 saatlerini çalışmaya ayırarak, ramazanı hem bir ibadet bilinci ile hem de çalışma aşkı ile süslemelerini özellikle tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte yeme-içmenin de çok dengeli olması gerekiyor. Özellikle iftarda veya sahurda aşırı yemeğin insanı ciddi anlamda bir dengesizliğe iteceğini belirtmekte fayda görüyorum. Dolayısıyla özellikle iftarın çok dengeli olması büyük önem arz etmektedir. İftarla beraber, kesinlikle teravih namazının da ihmal edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü yemekten sonraki o yorgunluğu, rehaveti teravih ile üzerlerinden atabilirler. Teravihten sonrada güzel bir çay ile beraber, güzel bir çalışmayı da yerine getirebilirler. Yine gündüz, öğlen bir saatlik bir uykunun çok verimli olabileceğini düşünüyoruz. Zira sabahın yorgunluğunun, öğleden sonraya kalmaması için öğlen arası bir saatlik uyku, insanı akşama kadar dinç tutacaktır. Dolayısıyla gençlerimizin gün ortasında 1 saatlik bir uykuyu değerlendirmeleri lazım." tavsiyelerinde bulundu.

 ÖĞLEDEN ÖNCE BİRKAÇ SAAT ÇALIŞIN

Öğlenden önceki saatlerin açlığın fazla etkisini göstermediği saatler olduğunu belirten Çaplık, "Öğlenden önce gerek test çözme olsun, gerek denemelere girme olsun, gerek bu süre içerisinde tekrar etmeleri gerektiğini düşündükleri konularda eksikliklerini gidermeleri gerekir. Özellikle sabah saatlerinde bunu yapmalarının doğru olacağını düşünüyoruz. Zira bu saatlerde insanın en dinç olduğu saatlerdir. Kur’an okuyarak kendi zihinlerini dinlendirmeli, kesinlikle ruhlarını da beslemelidirler. Bu beslenmelerin dersler kadar önemli olduğunu unutmamak gerekir. Sınav ramazandan 1 hafta sonrasına denk geliyor. Bu sürecin en verimli değerlendirilmesi aslında planlı programlı olmak ile alakalıdır." dedi. MEHMET EMİN URAZ


Önceki GÖRME ENGELLİLERE KONUŞAN KÜTÜPHANE
Sonraki SEL KORKUSU İLE EKİNLERİNİ EVDE YETİŞTİRİYORLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.