RAMAZAN SEVİNCİ İLE KUDÜS HÜZNÜ BİR ARADA - Batman Rehber Gazetesi

RAMAZAN SEVİNCİ İLE KUDÜS HÜZNÜ BİR ARADA

RAMAZAN SEVİNCİ İLE KUDÜS HÜZNÜ BİR ARADA

Kur'an ayına kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Batman'ın tanınan âlimlerinden Molla Enver Kılıçarslan, gazetemiz vasıtasıyla Batman halkına çağrıda bulunarak duaların kabul edildiği bu mübarek ayda Kudüs'ün kurtuluşu ve İslam düşmanlarının helaki için çokça dua edilmesini istedi.

 

Bugün 12 ayın sultanı, Kur'an ayı olan Ramazanın ilk günü. Bir taraftan bir Ramazana daha kavuşmanın mutluluğunu yaşarken öbür taraftan ilk kıblemiz olan Mesci-i Aksa'nın, mübarek Kudüs'ün içinde bulunduğu esaretten dolayı, başta Filistin olmak üzere İslam topraklarının kan ağlamasından dolayı derin bir acı ve hüzün içindeyiz.  Gazetemiz yoluyla Müslümanları Kur'an ayı olan Ramazan'ı Kur'an okumak, çokça zikretmekle geçirmeye davet eden İTTİHAD Başkanı, Batmanlı âlim Molla Enver Kılıçarslan, ayrıca duaların çokça kabul edildiği bu ayda ümmetin kurtuluşu için sabahlara kadar dua edilmesi gerektiğini söyledi.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE ALLAH'TAN ÜMMETİN İZZETİNİ İSTEYELİM

İslam ümmetinin büyük bir perişanlık, dağınıklık ve esaret altında bulunduğunu söyleyen Kılıçarslan," İlk kıblemiz, Kudüs'ümüz siyonist Yahudilerin, Haçlıların işgali altında. İlk kıblemizi, Mescid-i Aksa'yı, Kudüs'ü korumak, işgalden kurtarmak için meydanlara dökülüp direnen Filistinli kardeşlerimiz vahşice katlediliyor. Kardeşlerimiz, kadın, çocuk, erkek kutsallarımız için canlarını feda ediyorlar. Bu rahmet ayında çokça Kur'an okuyup namaz kılmanın yanında kardeşlerimizin kurtuluş ve zaferi için de dua edelim. Ramazanın bereketli gecelerinde ellerlimizi semaya açıp, gözyaşları içinde Allah'tan Müslümanların izzetini, vahdetini, kurtuluşunu, uyanışını isteyelim." ifadelerini kullandı.

İSLAM ÜMMETİNE BÜYÜK ACILAR YAŞATAN ŞER GÜÇLERE BEDDUA ETMEYİ İHMAL ETMEYELİM

İslam ümmetine büyük acılar yaşatan şer güçlere beddua etmeyi de ihmal etmememiz gerektiğini belirten Kılıçarslan, " Kudüs'ümüzü Yahudilerin başkenti ilan eden Amerika'ya, onun şeytan tipli başkanına, siyonist İsrail'e, onların uşakları olan hain liderlere, yönetimlere beddua edelim. Allah'ın onlara lanet etmesi, bu alçakları kahretmesi, devletlerini, güçlerini yerin dibine batırması, dünyayı onların şerlerinden kurtarması ve Müslümanları yeryüzünün varisleri kılması için dua edelim." dedi.

Ramazan ayının önemi ve bu ayda sık sık yapılması gereken ibadetlerle ilgili de geniş bilgilendirmede bulunan Kılıçarslan, “Ramazan ayıyla Allah'ın insanlara verdiği nimetlerin değeri daha iyi anlaşılıyor. Bu ayda insanlar aç kalarak Allah’ın nimetine ne kadar muhtaç olduğunu, kişinin oruç sayesinde aç olan insanların ne durumda olduğunu anlıyor ve zengin olan insanların fakirlere bağışta ve yardımda bulunmasına vesile oluyor.” dedi.

CENNET KAPILARI SONUNA KADAR AÇILMIŞ

Bu ayda cennet kapılarının sonuna kadar açılıp, cehennem kapılarının kapandığını ve şeytanların zincirlere vurulduğunu okuduğu hadisi şerif ile açıklayan Kılıçaslan “Ramazan ayında insanlar daha çok Allah’a yaklaşarak iyi amellerde bulunuyor. Bir hadiste peygamberimiz bu ayda yapılan hayırların katlamalı olduğunu söylemiştir. Bu yüzden insanlar bolca Kur’anı Kerim okuyup üzerinde tefekkür etmeli ve iyilik yapmalıdır. Oruçta mide nasıl oruçluysa yemek yemeyip bir şey içmiyorsan bütün azaların mideyle beraber oruç tutması gerekiyor.” dedi.

KENDİMİZİ GIYBET VE FİTNEDEN UZAK TUTALIM

Özellikle Kur’an-ı Kerim’i bolca okumayı, vakit namazlarını camilere giderek kılınmasını tavsiye eden Kılıçaslan “Kendimizi gıybet ve fitneden uzak tutalım ve beş vakit namazlarımızı camiye giderek cemaatle eda edelim. Allah u Teâlâ ibadetlerimizi kabul etsin. Orucumuzu da onu hakkıyla tanımamıza vesile kılsın. Yüce Allah’ın büyüklük ve azametini, bizim de ne kadar aciz olduğumuzu bize tefekkür etmeyi nasip etsin inşallah.” diye konuştu. İlhan Yıldız


Önceki Filistinli Şehitler İçin Gıyabi Cenaze Namazı
Sonraki ‘Engelsiz Engelliler Derneği’nden AKSOY'a ziyaret

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.