'EĞİTİM VARSA ENGEL YOKTUR' - Batman Rehber Gazetesi

'EĞİTİM VARSA ENGEL YOKTUR'

'EĞİTİM VARSA ENGEL YOKTUR'

10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebeti ile (BEB-DER) Batman Özel Eğitim Kurumu ve Milli Eğitim iş birliği ile 'Eğitim Varsa Engel Yoktur' başlıklı program Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi konferans salonunda gerçekleşti.

 

Batman Özel Eğitim Kurumları (BEB-DER) öncülüğünde düzenlenen etkinliğe Batman Valisi Ahmet Deniz, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Milli Eğitim İl Müdürü Mahmut Kurtaran,  Batman Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Halil Eren, engelli çocuklar, aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Günün anlam ve önemine değinen Vali Deniz, "Bugün sizlerle beraber olmaktan son derece mutluyum. Bu etkinlikle bir farkındalık oluşturma düşüncesindeyiz. Türkiye'de 8,5 Milyon, Dünyada 1 Milyar engelli insan var. Bir defa empati yaparak, kendimizi engelli vatandaşların yerine koymak zorundayız. Onlara acımaktan ziyade, sorunlarını gidermek zorundayız. Türkiye gelişip kalkınacaksa, onları üretime kazandırmak zorundayız. Asıl engel insanını vicdanında, kalbindeki engeldir. Yoksa engellilik yoktur. O yüzden biz, son yıllarda devletimiz ile sosyal devlet anlayışı içerisinde engelli vatandaşlarımıza yönelik çok güzel gelişmeler, yasal düzenlemeler var, sosyal destekler var. Elbette yeterli değil, daha fazla destekler olacak Türkiye büyüdükçe, kalkındıkça, ekonomisi büyüdükçe daha da destekler sağlayacak. Eskiden bir annemiz engelli bir çocuğu varsa evden dışarı çıkamazdı adeta bir hapis hayatı yaşardı.  Ama Allah'a şükür şimdi evde bakım destekleri ile yeri geldikçe dışarıda çıkabiliyor, ihtiyacını giderebiliyor, tatiline de gidebiliyor. Gönlümüzden, yüreğimizden tüm engelli vatandaşlarımız için engelsiz bir yaşam diliyoruz" şeklinde konuştu.

Engelli çocukların sergilediği şiir, tiyatro, dans, halk oyunları, müzik dinletisi ve 15 Temmuz Destanı Gösterisinden sonra son buldu. RECEP FIRAT


Önceki DGS ve AÖF sınavı aynı günde yapılacak
Sonraki EREN, ŞAMPİYON TENİSÇİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.