BATMAN TURİZMDE DAHA İYİ YERDE OLMALI

BATMAN TURİZMDE DAHA İYİ YERDE OLMALI

Turizm Haftası nedeniyle düzenlenen programda konuşan Batman Valisi Ahmet Deniz, “2023 hedeflerimizde 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm gelir hedefimiz var. Biz de Batman olarak Türkiye’nin bu başarı hikâyesinden bir ders çıkararak, katkı sunup daha iyi yerlerde olmamamız lazım.”” dedi.

 

Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “42. Turizm Haftası” açılış programı yapıldı.

Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen programa Vali Ahmet Deniz’in yanı sıra; Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Batman Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Aydın Durmuş, kamu kurum yöneticileri ve öğreniciler katıldı. Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası için düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı, Turizm Haftası programı çerçevesinde düzenleyecekleri etkinlikler hakkında bilgi verdi. Daha sonra bir konuşma yapan Vali Ahmet Deniz, turizmin tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de ciddi bir öneme sahip olduğunu söyledi.

“Türkiye turist sayısı ve gelir açısından 6’ncı ülkedir”

Turizmin çok önemli bir gelir kaynağı olduğunu aktaran Deniz, “Turizm dünyanın her ülkesi için de bizim için de çok önemlidir. Dünya ülkeleri arasında Türkiye, turist sayısı ve geliri açısından 6’ncı ülkedir. Hem de insanların birbirlerini tanıması açısından çok önemlidir. İnsanlar birbirlerini tanıyınca önyargılar kırılıyor. Yapılan çalışmalarla Türkiye’ye gelemeyen insanların bakışıyla, Türkiye’ye gelip tatil yapan insanların bakışı arasında uçurum var. Türkiye’ye gelen insanların bizim insanımızı, kültürümüzü sevmemesi, bize saygı duymaması mümkün mü? Çünkü biz insana değer veriyoruz. Kültürümüzde, her şeyin başında insan var.” dedi.

“40 MİLYONA YAKIN TURİST BEKLİYORUZ”

Turist sayısında Türkiye’nin başarı hikâyesi yakaladığını vurgulayan Deniz, “1990’larda 5 milyon civarında turist gelirken, 2000’lerde 10 milyon ve bu yıl 40 milyona yakın turist bekliyoruz. 2023 hedeflerimizde de 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm gelir hedefimiz var. Türkiye’nin, bu potansiyelin çok daha üzerine çıkabilecek bir potansiyeli var. Allah’a şükür huzur, birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz var. Türkiye’nin turizm başarı hikâyesi birçok ülkeye de örnek oluyor. Bizde Batman olarak Türkiye’nin bu başarı hikâyesinden bir ders çıkararak, katkı sunup daha iyi yerlerde olmamamız lazım.” diye konuştu. İlhan Yıldız


Önceki BAŞKAN EKMEN’DEN KUTLU DOĞUM HAFTASI MESAJI
Sonraki MEZARLIKLARDA DÜZENLEME ÇALIŞMASI

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.