Hiçbir Süryani'nin Yaşamadığı Köye Kilise

Hiçbir Süryani'nin Yaşamadığı Köye Kilise

Gercüş ilçesinin Arıca köyünde, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in destekleriyle kilise inşa edildi.

 

 Gercüş ilçesinde bulunan ve yaklaşık yüz yıl önce terk edildiği için hiçbir Süryani'nin yaşamadığı harabe haldeki Mor Aho Manastırı'nın üzerine, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in destekleriyle yeni bir kilise inşa edildi.

Harap durumda olan ve cemaati yüz yıl önce bölgeyi terk ettiği için kendi haline bırakılan, iklim ve doğa şartlarının tahribatı sonucu duvarları yıkılan ve büyük bir kısmı çöken Manastır, 3 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından eski haline göre çok daha büyük bir şekilde yeniden inşa edilerek Hristiyanların ibadetine açıldı.

Hiçbir Hristiyan'ın yaşamadığı Arıca köyündeki Manastır'ın açılış törenine Vali Ahmet Deniz, AK Parti Batman Milletvekili Ataullah Hamidi, Gercüş Kaymakamı Ünal Koç, AK Parti İlçe Başkanı Şefik Öner, Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş, Rahip Daniey Savcı ve kurum yetkilileri katıldı. Yapılan konuşmaların ardından manastırın açılışı yapıldı. Süryaniler, 100 yıl sonra manastırda mum yaktı. Üzerinde yeni bir kilisenin de inşa edildiği Manastır'ın aslının 600 metrekare olduğu, restorasyonda aslına bağlı kalınmadan kilisenin bunun 3-4 katı büyüklüğünde bir alana inşa edildiği belirtildi.

Hasankeyf ilçe merkezinin 10 kilometre doğusunda bulunan, aynı zamanda Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in de köyü olan 400 nüfuslu Arıca'da bir tek Süryani olmamasına rağmen inşa edilen kilise için hiçbir masraftan kaçınılmadı. Mor Aho Manastırı'nın (Derika Baviya) yıkık kalıntıları üzerine inşa edilen kiliseyi her ne kadar Avrupa'da yaşayan Süryaniler finanse etse de çevre düzenlemesi başta olmak üzere yerel yetkililerin de her türlü desteği verdiği görüldü.

Köydeki iki camiden birinin kullanılamaz hale geldiği bir diğer caminin ise bakımının yapılması gereken yerde sadece Manastır'ın restore edilmesi dikkatlerden kaçmadı. Öte yandan bölgede halen bazı yolların bozuk olmasından dolayı ulaşımda zorluk çekilen köyler varken, Arıca köyünden yaklaşık 500 metre uzaklıkta, bir tepenin üzerindeki kiliseye giden yola asfalt yapıldığı görüldü. Kilise avlusuna su sondaj kuyusu açıldığı da belirtildi.İlhan Yıldız


Önceki “RESULULLAH’A HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK MUHTACIZ”
Sonraki İlahi Sanatçıları Duygularını Paylaştı

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.