Kimyasal Silahlara Karşı Net Tavır Sergilenmeli

Kimyasal Silahlara Karşı Net Tavır Sergilenmeli

​İlimizde bir dizi ziyaretlerde bulunan eski Başbakan ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, herkesin kimyasal silahlara karşı net tavır sergilemesi gerektiğini vurguladı.

 

İlk olarak Batman Valiliğini ziyaret eden Davutoğlu, Vali Ahmet Deniz, Batman milletvekili ve kurum amirleri tarafından karşılandı.

Ziyareti ile ilgili gazetecilere açıklamaya yapan Davutoğlu, gelişen Batman'ın daha da gelişmesi için hükümetin çalışmaları olduğunu söyledi.

Batman'a gelmekten büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Davutoğlu, "Batman Cumhuriyet tarihimizde gelişmesi bakımından çok özgün bir şehrimiz. Çünkü Batman küçük bir kasaba iken gerçek bir şehir hayatı ayrıca sanayide dâhil olmak üzere çok büyük gelişme sağlamış. Dün Diyarbakır'daydım bugün Batman'dayım. Bu vesileyle bölgedeki değişimi ve özellikle de teröre karşı mücadele alınan başarıları da görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Çünkü Batman 2014'de 6-7 Ekim olayları esnasında çok sıkıntılar çekmiş bir şehrimizdi. Hain terör örgütü bütün şehirlerimizde olduğu gibi Batman'a da çok zarar vermişti." dedi.

Başbakanlık döneminde PKK'ye karşı kararlılıkla mücadele başlatıldığını ifade eden Davutoğlu, "23 Temmuz 2015'de başbakanlık dönemimde çok kesin bir kararlılıkla terörle mücadeleyi başlatmak durumunda kalmıştık. Son derece başarılı operasyonlarla valilerimizin, güvenlik birimlerimizin, askerlerimizin ve polisimizin en önemli halkımızın omuz omuza vermesiyle terörle mücadelede büyük bir başarı sağlandı, bütün hendekler kapatıldı. Bütün barikatlar ve günlük hayatı olumsuz etkileyen her türlü terör faaliyetine son verildi. Devletle kamu düzenini sağladıkları ölçüde devlet niteliğini taşırlar, kamu düzeninden taviz verildiği zaman devlet olma kabiliyetlerini kaybederler. Farklı siyasi görüşler olabilir, farklı siyasi yaklaşımlar olabilir ama hiç kimsenin kamu düzenini yok etme zayıflatma hakkı olamaz." şeklinde konuştu.  

"SURİYE SAVAŞININ EN ACISI KİMYASAL SİLAHLARDIR"

Suriye'de devam eden savaş hakkında da konuşan Davutoğlu, "Son 7 senedir Suriye'de insanlık tarihinin gördüğü en büyük katliamlar yaşanıyor. Suriye bize yabancı ve ırak bir ülke değil aksine akrabalık bağlarıyla bağlı olduğumuz, birçok şehrimizin, ilçemizin isimlerinin Suriye tarafından aynen muhafaza edildiği, akrabalık ilişkilerimizin olduğu kardeş bir ülke. Suriye ile ilişkilerimizi geliştirmek için iktidarımızın ilk günlerinden bu yana çok büyük çaba sarf etmiştik ve bu konuda da ciddi neticeler almıştık. Ama maalesef Beşar yönetimi Türkiye ile el ele Ortadoğu'da birlik ve beraberlik içinde ekonomik kalkınma yönünde hamleler yapmak yerine 2011'de kendi halkına karşı, kendi ordusunu şehirlere tanklarla, toplarla sürerek bir savaş açtı. En acısı da bu savaşı kimyasal silahlarla sürdürdü." dedi.  

"SURİYE'DE BÜYÜK BİR İNSANLIK TRAJEDİSİ YAŞANIYOR"

Kimyasal silah kullanımı tescillendiği zaman uluslararası toplum cevap vermiş olunsaydı bu kadar ölümlerin olmayacağına işaret eden Davutoğlu, "2013'te kimyasal silah kullanıldı. BM tarafından tescil edildiğinde eğer o zaman uluslararası toplum cevap vermiş olabilseydi muhtemelen bugün Suriye krizi çözülmüş olurdu ya da en azından bu kadar çok insanın kanına girilmemiş olurdu. Ama maalesef Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kendi iç hesapları yüzünden Suriye ile ilgili tasarıların bir kısmını Rusya ve Çin veto etti özellikle kimyasal silah kullanımına karşı olan tasarıları, bir kısmını da ABD ve diğer ülkeler gerekli adımları atmadılar ve Suriye'de bugün milyonlarca insanın yerinden yurdundan edildiği, yüzbinlerce insanın hayatını kaybettiği büyük bir insanlık trajedisi yaşanıyor. Bunlar yaşanırken ve bu acılar yaşanırken Türkiye içinde ve dışında bazıları hala Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerini ve yürütülen politikaları eleştirmek gibi bir gafletin içerisine giriyorlar." şeklinde konuştu.

"HERKESİN KİMYASAL SİLAHLARA KARŞI NET BİR TAVIR SERGİLEMESİ LAZIM"

Davutoğlu, "Suriye yönetimini ve onları destekleyen ülkelerin bugün bir muhasebe yapma günleridir. Kimse kimyasal silah kullanımını mazur gösteremez, mazur göremez. Türkiye olarak da savaş suçlarına karşı her zaman ilkeli bir tutum takındık. Ümit ederiz ki bu gelişmelerden sonra bir daha Suriye rejimi böyle bir saldırıda bulunma cesareti göstermez. Yine ümit ederiz ki uluslararası toplum Suriye halkının istediği yönde yeni bir Suriye yönetiminin kurulması için gerekli adımlar atılır. Eğer böyle bir adım atılmazsa, Suriye'de bir adım atılmazsa bu ve benzeri gelişmeler kaçınılmaz hale gelir. Yani Suriye'deki kimyasal silah kullanımı dahil olmak üzere hepimizin hem bir komşu ülke olarak Türkiye'deki bütün siyasi partilerin ayırım gözetmeksizin kim olursa olsun ve dünyadaki insanlık vicdanına saygı duyan herkesin kimyasal silahlara karşı net bir tavır sergilemesi lazım." dedi. Recep Fırat

 Önceki Kurtaran, Emekliliğe Ayrılan Personelleri Misafir Etti
Sonraki Kanadı Kırılan Kumruya Dicle Elektrik Çalışanları Sahip Çıktı

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.