Yerel Medyanın Sorunlarını Konuştular

Yerel Medyanın Sorunlarını Konuştular

Kalkınma Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) tarafından gerçekleştirilen “GAP Bölgesinde Faaliyet Gösteren Yerel Medya Kuruluşlarının Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi- İhtiyaç Analizi ve Eylem Planı Hazırlanması” isimli proje kapsamında Batman Real Konak Hotel Konferans Salonunda bir toplantı düzenlendi.

 

Projenin tanıtımı ve amaçları doğrultusunda, akademisyenler,  medya temsilcileri, dernek ve valiliklerin basın il müdürlüklerinin katılımıyla gerçekleştirilen bir dizi çalışma, kahvaltının akabinde salonda yapılan basın toplantısında gerçekleştirildi.

Yerel Medya Projesi Çalıştay ve Tanıtım Toplantısına, Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. M.Emre Köksalan, Gaziantep Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Gökgöz ve Gap Bölge İdaresi Başkanlığında görevli Selin Özer, etkinlik sorumluları olarak katılım sağladılar

Toplantının açılış konuşmasında konuşan Öğretim Görevlisi Köksalan, Her ne kadar Projenin Gap İdaresine bağlı olsa da, asıl sahiplerinin yerel medya temsilcileri olduğunu ve bu çalıştaydan sonra arkadaşlarının bir anket yapmak üzere tekrar Batman’a gelerek sıkıntı ve talepleri yerinde tespit edeceklerini hatırlattı.  Doç. Dr. Köksalan konuşmasına devamla, “ Yerel medya, yetenekleri gelişen medyaların olanaklarıyla yerel bilginin ve haberin işlenmesidir. Yerel kültürlerin yeniden üretilmesinde ve yerel gündemlerin ulusal/küresel düzlemlere taşınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Yerel medyanın güçlendirilmesi, söz konusu misyonun gerçekleştirilmesini ve yerel gündemlerin kamusal tartışmaları belirleme kapasitesini arttıracağı düşünülüyor. GAP illerinde ( Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman, Kilis, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak) faaliyet gösteren medya kuruluşları ve çalışanlarının da bu sürece sunacakları katkılar olacak. Yerel medya çalışanlarının mesleki becerilerinin geliştirilmesi için yapılması planlanan kapsamlı eğitimlere yönelik ihtiyaçların tespiti ve önceliklerin analizi bu projenin içeriğini teşkil etmektedir. Proje kapsamında medya çalışanları ve temsilcileriyle toplantılar- çalıştaylar düzenlenecek, yerel medya ürünleri akademik bir çerçevede ele alınarak incelenecek. Anket çalışmaları ve niteliksel inceleme metotları ile bölgedeki medya çalışanlarının mesleki sorunları anlaşılmaya çalışılacak” Dedi.

Açıklamaların ardından söz alan medya temsilcileri ve konuklar,   bazı istek, talep ve sıkıntılarını içeren konuşmalar yaparak,soru- cevap şeklinde geçen toplantıya fikir noktasında katkı sunduktan sonra etkinlik, toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu. Recep Fırat


Önceki Tıp Fakültesi için YÖK’e başvuru yapıldı
Sonraki Uyuşturucu Tacirleri PKK Kadar Tehlikeli

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.