KARDEŞLERİMİZ ÖNÜMÜZDEKİ BAYRAMI EVLERİNDE GEÇİRMELİ!

KARDEŞLERİMİZ ÖNÜMÜZDEKİ BAYRAMI EVLERİNDE GEÇİRMELİ!

28 Şubat yargısının verdiği kararların yok hükmünde olduğunu belirten Türkiye Yazarlar Birliği Batman Temsilcisi Prof. Şemsettin Dursun, gazetemiz aracılığıyla yetkililere seslenerek, 28 Şubat mağduru mahkûmların önümüzdeki Ramazan ve Kurban bayramlarını evlerinde geçirmeleri için gerekenin yapılmasını istedi.

 

600 civarında 28 Şubat ve FETÖ mağduru tutuklu yıllardır haksız yere cezaevinde tutuluyor. Çoğu on beş, yirmi yıldır tutuklu bulunan bu mağdurların çilesinin sona ermesi için yükselen duyarlı sesler her geçen gün artıyor. Bu duyarlı seslerden biri de Türkiye Yazarlar Birliği Batman Temsilcisi, aynı zamanda matematik profesörü olan Şemsettin Dursun… Dursun, dışarda olmaları halinde 15 Temmuz  darbe girişimine direnenlerin başını çekeceklerine inandığı 28 Şubat mağdurlarının serbest bırakılmasını istedi.

15 TEMMUZ’DA ŞEHİT OLAN 28 ŞUBAT MAĞDURLARI VAR

“28 Şubat darbesi İslami camiaların bütün renklerine yapılmış korkunç bir darbedir.” Açıklamasında bulunan Dursun, “Biz 28 Şubat mağdurlarını Kamuoyu önüne tekrar taşımak istiyoruz. Şuan itibari ile 600’e yakın 28 Şubat mağduru var. Sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın bu sürecin biran önce sonuçlanması noktasında talimatları olduğunu biliyoruz. Maalesef bürokrasi ve yargıdaki aksaklıklar sonucu bu mağduriyetler sonuçlandırılmamaktadır. 28 Şubat darbesi İslami camiaların bütün renklerine yapılmış korkunç bir darbedir ve bu mağdurlar 15 Temmuz darbe girişiminde dışarıda olmuş olsalardı aslanlar gibi meydanlarda olurlardı. Buna en somut örnek şehit Halil Kantarcı kardeşimizdir. Kantarcı 28 Şubat mağdurlarının sembol ismidir, genç yaşta mağdur edilerek, ailesi perişan olmuş ve 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olmuş. Hem 28 Şubat mağdurlarının hem de 15 Temmuz darbe girişiminin sembol ismidir.” Dedi.

BU YİĞİT İNSANLAR 28 ŞUBAT DARBESİNE DİRENMİŞ İNSANLARDI

İçerde olan 28 Şubat Mağdurlarının darbelere kahramanca direnmiş kişiler olduklarını söyleyen Dursun, “Biz buradan şunu çıkarıyoruz, aslında içerideki 600 tane yiğit insan şehit Halil Kantarcı gibi 15 Temmuz’a karşı olan insanlardır. Eminim şuanda içerde olan yaklaşık 600 mağdur, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında dışarda olsalardı, bunlarda tıpkı Şehit Halil Kantarcı gibi ya şehit olurlardı, ya gazi olurlardı. Zira onların evde oturmaları mümkün değil. Bu yiğit insanlar 28 Şubat darbesine direnmiş insanlardı.” İfadelerini kullandı.

28 ŞUBAT YARGISININ VERDİĞİ KARARLAR YOK HÜKMÜNDE

28 Şubat yargısının verdiği kararların yok hükmünde olduğunu söyleyen Dursun, “Ben matematikçi olduğum için duruma bir de oradan bakalım. Adalet matematik gibi net olmalıdır, bunun değişkenlik göstermemi gerekir.  27 Mayıs darbesi kötüdür, 12 Eylül darbesi kötüdür, 28 Şubat darbesi kötüdür, 15 Temmuz darbe girişimi de kötüdür. O halde bu darbe mağdurlarına karşı bizim son derece dikkat etmemiz gerekiyor. 28 Şubat davalarına bakan hakim ve savcılarının şuan bu mağdurlar ile birlikte cezaevlerinde olduklarını müşahede ediyoruz. 28 Şubat darbesini yapan hakimler, savcılar ve bazı şefleri, amirleri, özellikle 28 şubat mağdurlarına ceza verenlerin büyük bir çoğunluğunun onlar ile birlikte cezaevini paylaşmaları da hem trajikomiktir, hem de paradoksaldır. Aslında bu davalar yok hükmündedir, zira bu davalara bakan hâkim ve savcılar iyice analiz edildiğinde, uçlarının FETÖ’ya dayandığını görüyoruz. Dolayısıyla 28 Şubat mağdurlarının tekrar, adil ve seri bir şekilde yargılanmaları ve altını çizerek söylüyorum, önümüzdeki Ramazan ve Kurban bayramlarını kendi aileleri ile birlikte geçinmeleri sağlanmalıdır. Başta cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet yetkililerimizden isteğimiz adaletin tecelli etmesidir. Geciken adalet, adalet değildir, gerçeğinden yola çıkarak bir an önce bu adalet gerçekleşmeli. 20 yılı aşkın bir süredir içerde olan bu insanlarımıza bu bayramları fazla görmemek durumundayız.” Dedi.

15 TEMMUZ GİBİ 28 ŞUBAT’A DİRENMEK DE SUÇ OLMAMALI

15 Temmuz Darbe Girişimine direnmenin suç olmaması gibi 28 Şubat’a direnmenin de suç olmaması gerektiğini belirten Dursun son olarak şunları söyledi: “ 15 Temmuz darbe girişimine direnen suçlumumdur? İçerideki 600 insanın hepsi dışarda olan 28 Şubat mağdurları gibi aynı ruh yapısına aynı yiğitliğe sahip insanlardır. 15 Şubata direnmek nasıl ki yiğitlik ve vatanseverlik ise 28 Şubat ’ada direnmekte erdemli olmanın gereğidir. Bu erdemli insanlarımızın hukukunu savunmak, onları biran önce tekrar yargılanmaları, adaletin tecelli etmesi noktasında büyüklerimizi bu hassasiyete davet ediyoruz. Bir şey ya doğrudur, ya yanlıştır. Eğer doğru ise, doğru her yerde doğrudur, hak ve adalet dünyanın her yerinde kabul görür. Ne olursa olsun bütün darbeler, milletin hâkimiyetine, iradesine, hukuka, anayasaya, adalete, insanlığa karşı yapılmıştır. Dolayısıyla bu darbelerin yargısı da gayri meşrudur. 27 Mayıs darbesi kendi hukukunu, 12 Eylül kendi hukukunu oluşturmuş. Eğer bu darbeler doğru olmuş olsalardı, hukukları da doğrudur. Fakat bu darbeler doğru değildir, öyleyse bu darbelerin beraberinde getirdiği hukukları da doğru değildir.” Recep Fırat


Önceki ÖZEL OKUL BİZİ DOLANDIRDI
Sonraki EĞİTİM KALİTESİNİ YÜKSELTMEYE ÇALIŞIYORUZ

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.