BİTCOİN’DEN UZAK DURUN

BİTCOİN’DEN UZAK DURUN

BİTCOİN’le alışveriş yapmanın şüpheli olduğunu söyleyen İTTİHAD Başkanı Molla Enver Kılıçarslan, halkı bu tür şeylerden uzak durmaya çağırdı.

 

Konuyla ilgili Gazetemiz Rehber’e açıklamalarda bulunan Kılıçarslan, “Malumunuz Allah-u Teâlâ alışverişi helal kılmış ama faizi haram kılmıştır. Birçok şeyin alım ve satımını Allah helal kılmış. Ama bazı şüpheli şeyler de var ki alışverişleri haramdır. Bir sahabe peygamber efendimize ‘ben dua ediyorum dualarım kabul olmuyor’ diye yakınıyor, peygamberimiz de ona senin yediğin şeyler temiz ve helal olsun senin duan kabul olur diye cevap veriyor. Dolayısıyla bir insanın yediği şeyler temiz ve helal olmadığında duaları da kabul olmuyor. Allah insanlara helal alışverişi emretmiştir.” Dedi.

BİTCOİN meselesinin mahiyeti belli olmayan bir şey olduğunu belirten Kılıçarslan, “Mahiyeti belli olmadığı için BİTCOİN illa haram diyemeyiz ama helal de diyemeyiz. Neden çünkü şüphelidir, peygamber efendimiz şüpheli alışverişten neyh etmiş. Önceden kazancı bol ama nerden geldiği belli olmayan bu BİTCOİN 20 bin dolara kadar yükseldi. Daha sonra bazı devletlerin propagandası ile 6 bin dolara kadar düştü. Birçok ülkede yasaklandı. Bazı vatandaşlar büyük yatırım yapıp zarar ettiler, biz kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Vatandaşlar bu şüpheli kazançtan uzak durmalı.” Dedi.

 Konuyla ilgili uzmanlarla da konuştuklarını belirten Kılıçarslan, “Bu işlerde uzman olan insanlara sorduk, onlarda bunun meçhul olduğunu söylediler. Paranın nereden çıktığı belli olmuyor. Diyanette haram diye fetva çıkardı ama biz bir delil bulamadık. Ama vatandaşlar kesinlikle bu gibi şüpheli alışverişlerden uzak durmalı, büyük yatırımlar yapmamalı. Bunun tuzak olma ihtimali yüksektir, Müslümanlar bu tuzağa düşmemeli.” İfadelerini kullandı. Mehmet Emin Uraz


Önceki TIP BAYRAMINI KUTLADILAR
Sonraki ÖZEL OKUL BİZİ DOLANDIRDI

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.