Pİ Gününde Etkinlik

 Pİ Gününde Etkinlik

Batman Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ünlü matematik sabiti ‘’Pİ’’ sayısını tanıtmak ve matematiği öğrencilere eğlenerek öğretmeyi hedefleyen 14 Mart ‘’Dünya Pİ Günü’’ kapsamında Matematik zümresi öğretmen ve öğrencileri tarafından matematik dersinin önemini ve gerekliliğini sevdirecek şekilde 3 aydır başladıkları çalışmalarda öğrencilerine matematiği sevdirerek eğlence ortamında etkinlik düzenlendi.

 

'PI' SAYISININ ÖNEMİ VURGULANDI

 Pi sayısının tarihi ve değeri hakkında bilgi verilmesiyle başlandı. Matematik Zümresi Öğretmen ve öğrencileri, bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel matematik sabiti Pi’nin ispatını da yaptı. Daha sonra müzikten bilime kadar farklı branşlarda hizmet veren atölyelerden öğrenciler, becerilerini sergiledi. Matematikçilerin Bayramı olarak da bilinen bu özel günde, resimler çizildi, yarışmalar yapıldı, Okulun koridorunu sadece günün anlam ve önemi doğrultusunda öğrencilere matematiği sevdirmek için “Matematik Piri Geçidi”ni okulun koridorunda açarak öğrencilerin görsel olarak göz zevkine de hitap etti.

BİRİNCİYE 500 TL ÖDÜL VERİLDİ.

Batman Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hasan KESKİN “Okulumuz öğretmenlerinin organize ettiği Dünya Pi Günü etkinliğinin önemi çemberin çevresinin çapına bölünmesi ile ortaya çıkan, 3,141592 şeklinde başlayıp devam eden ‘Pi’ sayısı Amerikan tarih formatına göre ilk üç hanesi ele alındığında 3. ayın 14’ü yani 14 Mart olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte bu tarih ülkemizde ve dünyada Dünya Pi Günü olarak kutlanmaktadır. Biz de bu günün önemine binaen öğrencilerimize matematiği sevdirmek, öğrencilerin dikkatini bu yöne çekmek, güzel ve eğlenceli vakit geçirmek adına bir takım etkinlikler düzenledik.”  Dedi.

Öğrenciler, 224 basamaklı Pi sayısını ezbere okudu ve matematik problemlerini çözmeye çalıştı. Pi sayısını konu alan sınav yapıldı. Etkinliğin sonunda yarışmada dereceye giren öğrencilere, çeşitli hediyeler takdim edildi ve sınav yaparak başarılı olan tüm öğrencilere katılım belgesi verdi. Ayrıca birinci olan öğrenciye 500 Tl para ödülü verildi. İlhan Yıldız


Önceki KÜÇÜK ERKEKLER GRUP MAÇLARI BATMAN’DA
Sonraki TIP BAYRAMINI KUTLADILAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.