CAMİ HAZIMSIZLIĞI

CAMİ HAZIMSIZLIĞI

 

Sol kesimlere ve malum çevreye yakınlıklarıyla bilinen STK etiketli Demokrasi Platformu verdiği kimi demeçlerde Batman halkının Esentepe’ye cami gibi bir taleplerinin olmadığını iddia etti. Halkın, STK’ların aylar süren ısrarlı talepleri sonucunda Esentepe’ye cami yapılmasına karar verildiği bilinmesine rağmen bu çevrelerin her fırsat ve ortamda cami düşmanlığı yapmaları halkın inanç ve değerlerine düşmanlık olarak yorumlandı.

Esentepe’ye cami projesi Batman halkının ve ilimizdeki STK, siyasi partiler ile esnafın yoğun talebi üzerine hayata geçirildi. Yıllar süren ısrarlı talepler üzerine resmiyet kazanan cami projesi inşaatına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayından geçtikten sonra yakın zamanda başlandı. Tüm bunlara rağmen Demokrasi Platformu gibi sola ve malum çevreye yakın bazı kuruluşlar doğru olmayan iddialarla cami hazımsızlığını sürdürüyorlar.

İlimizin camiler konusunda ciddi yetersizliklere sahip olduğunu, camilerin çoğunun merdiven altı camiler olduğunu İl Müftüsü Turgut Erhan dâhil herkes tarafından dillendirilirken, ne zaman bir cami yapımı söz konusu olsa bu kesimlerin aleyhte kampanya başlatması tepkiye neden oluyor.

Halkımızın, STK’larımızın, siyasilerimizin cami konusundaki talepleri gazetemizde ve diğer yerel basında geniş yer bulmuştu. Vatandaşlar özellikle Esentepe’ye cami konusunu ısrarla gündeme getirmişlerdi.

Malum çevrelerin halkın böyle bir talebi yok, Esentepe’ye Cami Diyanet’e rant sağlar iddiası hem Diyanete yönelik sol çevrelerin düşmanlığının bir tezahürü olurken hem de kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir girişim olarak algılanıyor.

İLİM YAYMA CEMİYETİ’NDEN İDDİALARA CEVAP

Demokrasi Platformunun açıklamasına tepki gösteren İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Davut Okçu, Esentepe’ye Cami talebinin halktan ve STK’lardan geldiğini söyledi. Okçu, “ Biz STK’lar olarak uzun süredir halkımızın bu talebini dillendirmekteydik. Yoğun talepler üzerine Esentepe’ye cami ve külliye kararı alındı. Kesinlikle halk ve STK’lar olarak bu bizim talebimiz.” Dedi.

HALK VE STK’LAR DEFALARCA CAMİ TALEBİNDE BULUNMUŞTU

Daha önce çeşitli vesilelerle halkın ve STK’ların bu konudaki talepleri haberlerimize konu olmuştu. “Esentepe’ye Cami İstiyoruz” başlığıyla daha önce yayınladığımız haberde vatandaşlar cami taleplerini yüksek selse dile getirmişlerdi.

Yine gazetemiz ve diğer basın kuruluşları aracılığıyla Esentepe’ye cami isteyen çok sayıda STK mensubu olmuştu. Biz aşağıda daha önce bu isteklerini dillendiren STK mensuplarından, siyasilerden ve iş adamlarından bazılarının sözlerine yer vereceğiz:

HÜDA PAR İl Başkanı Davut Şahin: “Bir an önce bu caminin ve kompleksin temelinin atılmasıyla projenin başlatılmasını istiyoruz. Bu anlamda Vali Beye halkımız adına çağrıda bulunuyoruz. Bu projeyi bir an önce başlatın. Projeler oluşturuldu yıkımlarda yapıldı, artık daha fazla bekletilmesine gerek yok. Halktan da ciddi bir beklenti var. Halkın büyük bir kesiminin desteği var bu proje konusunda”

Mustazaflar Cemiyeti Batman Şube Başkanı Feyzi Aydın: “400 bini aşkın nüfusa sahip Batman merkezde onlarca camiye daha ihtiyaç var. Nüfusu milyonlara ulaşan şehirlerde camilerimiz, kendisinden beklenen fonksiyonlarını yeterince icra edememektedir. Bu nedenle dini ve sosyal fonksiyonlarıyla toplumun farklı kesimlerine hizmet sunacak bir cami modelinin geliştirilebilmesi her geçen gün ehemmiyetini artırmaktadır. Bu anlamda Esentepe’ye yapılacak cami büyük bir boşluğu dolduracaktır.”


Anadolu Gençlik Vakfı Başkanı Lokman Özkan: “İnşallah hem belediyemiz hem de müftülüğümüz ortak bir şekilde Esentepe’de bizim sembolümüz olacak olan bir cami inşa ederler. Aslında Esentepe’nin kendisi Batman için bir sembol. Böyle bir yerde camii inşa edilmesi gerçekten çok iyi olur. Batman halkını sevindirir, onları mutlu eder.”

Diyanet-Sen Batman Şube Başkanı Hamit Ergin: “Batman için çok büyük bir ihtiyaç olduğu halde zaman zaman Esentepe Camisini gündeme taşıyoruz. Esentepe'de cami projesini faaliyete koyma imkanı doğmuş ve zemin hazırdır. Dolayısıyla bir an önce bu projenin faaliyete geçirilmesini özellikle mülki idarede yetkililerinden istiyoruz. Batman'a yakışacak, Batman'ın siluetini temsil edecek bu cami inşallah hem hayırlara vesile olur hem de yüzyıllarca Batman'ı temsil edecek ve Batman bu camiyle anılacak.”

MÜSİAD Batman Şube Başkanı Suad Özdemir: “Esentepe çok güzel bir proje. Ülkenin ve şehrimizin Müslüman olduğunu göz önüne alırsak, bu proje vatandaşlarda bir şevk uyandırdı. Yöneticilerden istirhamımız artık bu proje halkın kursağında kalmasın. Vatandaşların heyecanı taze iken o işe başlanılması, başlanmışsa halk ile paylaşılması gerekiyor.”

İlhan Yıldız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Önceki Aksoy’dan ‘Sinema Anketi’ açıklaması
Sonraki Genç Çiftçilere Eğitim

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.