AKİF MİLLETİMİZİN ORTAK DEĞERİDİR

AKİF MİLLETİMİZİN ORTAK DEĞERİDİR

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle mesaj yayınlayan Vali Ahmet Deniz, “Yüksek ahlakı, etkileyici kişiliği, toplumsal sorunları yürekten anlatışı, Akif’i İstiklal Marşımızın şairi olması kadar, daima milletimizin ortak bir değeri olmasını da sağlamıştır.” Dedi.

 

Vali Deniz yayınladığı mesajında, “İstiklal Marşı, Milli Mücadele’nin zorlu günlerinde milletimizin hürriyet ve istiklaline olan bağlılığının, vatan ve bayrak sevdasının en güzel ifadesidir. Özgürlük ve bağımsızlığını canından aziz bilen milletimiz, şanlı bayrağımızı gururla dalgalandırmak uğruna canını feda etmekten kaçınmamıştır. Bugün üzerinde hür ve bağımsız yaşadığımız vatan topraklarımız, aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere bıraktığı en kutsal emanettir. Her kelimesinde inanç, her dizesinde iman, her kıtasında cesaret ve kararlılık olan İstiklal Marşımız; karanlık ufkun ardından doğacak şafağı müjdelemiş, bu çerçevede bağımsızlık özlemini ateşlemiştir. Dedi.

  Vali Deniz açıklamasının devamında, “İstiklal Savaşı öncesinde olduğu gibi, buna benzer pek çok zor günler yaşayan milletimiz, bu zorlukları birlik, beraberlik ve fedakârlıkla atlatmayı bilmiştir. 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde büyük bir coşkuyla ve oy birliğiyle milli marş olarak kabul edilen İstiklal Marşımız, milletimizin hür ve bağımsız yaşama sevdasından taviz vermeden yeniden var olma mücadelesinin simgesi olmuştur. İstiklal mücadelesiyle bağımsızlığını kazanmış bir millet olarak birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmeliyiz. Bu vatanın hangi badireler neticesinde kurulduğunu genç nesillere aktarıp çocuklarımıza bu bilinci aşılamalıyız. Mehmet Akif, İstiklal Marşı'nda müstesna kişiliğiyle, milletimizin istiklal mücadelesindeki azim ve kararlılığını aynı potada birleştirmiştir. Tarihten silinmek istenen bir milletin istiklali için yapması gereken fedakârlıkları, sarılması gereken değerleri kendi üslubuyla şiirsel ifade etmiştir.” İfadelerini kullandı.

 Vali Deniz son olarak şunları söyledi: “ Yüksek ahlakı, etkileyici kişiliği, toplumsal sorunları yürekten anlatışı, Akif’i İstiklal Marşımızın şairi olması kadar, daima milletimizin ortak bir değeri olmasını da sağlamıştır. Bu nedenle Akif, tarihte kalmış öncü ve örnek bir kişi değil aynı zamanda günümüzde ve gelecekte de yaşaması gereken bir kanaat önderi, fikir adamı ve tarihi bir şahsiyet olarak görülmektedir. 12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ’nün 97. Yıl dönümü vesilesi ile bizlere bu güzel vatanı emanet eden Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz silah arkadaşlarını, bizi biz yapan değerlerimizi yüreklerimizde her daim hissetmemize vesile olan anlamlı Marşı bizlere hediye eden “Milli Şairimiz” Mehmet Akif ERSOY’u, bütün kahraman Şehit ve Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” Recep Fırat


Önceki 90 Yaşında Okuma-Yazma Öğreniyorlar
Sonraki BATMANLILAR UÇMAYI SEVDİ

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.