45 YILLIK KEKLİK SEVDALISI

45 YILLIK KEKLİK SEVDALISI

Tam bir keklik sevdalısı olan Hasan Akar, 45 yıldır keklikler ile birlikte yaşadığını belirtti.

 

Ömrünün birçoğunu keklikler ile beraber geçtiğini belirten 45 yıllık keklik bakıcısı Hasan Akar, bölgemizde kekliklerin sayısında azalmalar yaşandığını, bilinçsiz avlanmanın doğaya büyük zararlar verdiğini söyledi. Kendi evinde keklik yetiştiren üremelerine katkıda bulunan Akar, büyüttüğü keklikleri doğaya salarak doğal hayatı korumak ve geliştirmek amacıyla birçok çalışmada da yer almış.

“KENDİMİ BİLDİM BİLELİ KEKLİKLERE SEVDALIYIM”

Ömrü boyunca kekliklere sevdalı olduğunu belirten Akar, “45 yıldır keklik besiciliği yapıyorum ve bu hayvanları çok seviyorum. Benim hayatımın bir parçası olmuşlar adeta. Keklikleri besliyorum. Çiftliklerden belgeli bir şekilde alarak üremelerine yardımcı oluyorum. Bugüne kadar birçok keklik doğaya saldık, çünkü doğadaki keklik sayıları gittikçe düşüyor. Keklikler,  Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığına neden olan kene ile mücadelede de önemli bir yere sahiptirler. Kekliklerinin sayılarını artırmak amacıyla kendi imkânlarımla yetiştirdiğim birçok kekliği doğaya saldım ve devam etmeyi de düşünüyorum.” Diye konuştu.

“VATANDAŞLAR BİLİNÇSİZ AVLANMAMALI”

Vatandaşların bilinçsiz avlanmaması gerektiğini savunan Akar, “Doğaya salınan keklikler ve diğer av hayvanları için avcılar bilinçsiz avlanmamalı. Bizde bilinçsiz avlanmaya karıyız, özellikle saçma mermileri ile bir keklik kolonisini öldürmek caniliktir. Keklikler yemekten çok beslemek içindirler. Ava çıkan vatandaşlarımız 1-2 tane ile yetinmelidirler, en azından bölgemizdeki keklik sayısı da artmış olur.” İfadelerini kullandı. Recep Fırat


Önceki BİSİKLET SÜRME ETKİNLİĞİ
Sonraki Türkiye'nin 4'üncü Büyük Köprüsü Hasankeyf'te Yapılıyor

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.