ÜNİVERSİTEDE CUMA BULUŞMALARI

ÜNİVERSİTEDE CUMA BULUŞMALARI

Batman Üniversitesi tarafından "Cuma Buluşmaları" programı kapsamında düzenlenen Cuma vaazında Batman İl Müftü Yardımcısı Ahmet Duran, üniversite öğrenci ve personelleriyle Üniversite Camii'nde bir araya geldi.

Batman Üniversitesi Batı Raman Kampüsü Üniversite Camii'nde düzenlenen Cuma Vaazına, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, üniversite çalışanları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Cuma Vaazında 'İmanın Esasları' konusunu işleyen Müftü Yardımcısı Duran, Cuma hutbesinde 'bağımlıklar' konusunu işledi.

"BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU KİMSELERİ İHMAL ETMESİ, KİŞİYE GÜNAH OLARAK YETER"

Batman Üniversitesi Camii'nde cuma hutbesini irat eden Müftü Yardımcısı Duran, "Muhterem Müslümanlar! Kur'an-ı Kerim bizlere defalarca 'Hiç düşünmez misiniz?' diye sorarken, alkol ve uyuşturucu ile beyni dumura uğramış bir insan nasıl düşünebilir? Yüce Rabbimiz bizleri 'Ne kadar da az şükrediyorsunuz?' diye uyarırken, saatlerce ekrana bağlanıp hayattan kopan bir insan çevresindeki nimetleri görüp de nasıl şükredebilir? Resul-i Ekrem Efendimiz 'Bakmakla yükümlü olduğu kimseleri ihmal etmesi, kişiye günah olarak yeter.' buyururken, kumarda, bilgisayar oyunlarının başında geceleyen insan ailesiyle nasıl ilgilenebilir?" dedi.

Bağımlılıkların yuvaları dağıttığına işaret eden Duran, "Bağımlılık, yuvalar dağıtmakta, milli servetimizi heder etmekte, maneviyatımızı kökünden sarsmaktadır. En üstün niteliklerle yaratılan insanoğlunun bu meziyetlerini toplumun ve ümmetin faydası için kullanamadan bu dünyadan geçip gitmesi ne acıdır! Çocuklarımız maalesef taklit, özenti ve merak ile kötü alışkanlıklara adım atmakta ve arkadaşlarının aklına uymaktadır. Ailesinden yeterli ilgi ve desteği göremeyen, kendisini yalnız ve sevgisiz hisseden gençlerimiz, hain şebekelerin ağına kolayca düşmektedir. Onlara rehberlik etmek, gündemlerini takip etmek, sadece maddi ihtiyaçlarını değil manevi ihtiyaçlarını da karşılamak bizlerin vazifesidir. 'Çocuklarının senin üzerinde hakkı var' buyuran Sevgili Peygamberimiz bizlere bu mühim vazifeyi hatırlatmaktadır." ifadelerini kullandı.

"EVLATLARIMIZ BİZİM YARINLARIMIZDIR VE NESLİMİZ BİZE EMANETTİR"

Tüm bağımlılıklara karşı uyanık olmamız gerektiğini belirten Duran, "Çocuklarımızı ve gençlerimizi eğlendirirken zehirleyen, sahte zaferlerle saatlerce meşgul eden sigara, alkol, uyuşturucu, kumar, internet, bilgisayar ve akıllı telefon gibi bağımlılıklara karşı uyanık olmak hepimizin vazifesidir. Cenab-ı Hak, bu konuda kötü bir gidişatın sonuna işaret ederek bizleri şöyle uyarır: 'Sonra bunların ardından namazı kılmayan ve nefsani arzularına uyan bir nesil geldi…' Unutmayalım ki, evlatlarımız bizim yarınlarımızdır ve neslimiz bize emanettir. Sağlıklı, eğitimli ve şuurlu nesiller için gözümüzün nuru olan evlatlarımızı dinimizle, kültürümüzle, kimliğimizle donatalım ki, her türlü kötülükten kendilerini koruyabilsinler." şeklinde ifade etti.

Duran, hutbeyi, Peygamber Efendimizin (s.a.s) şu hadis-i şerifi ile bitirdi: "Kıyamet gününde hiçbir kul, ömrünü ne için tükettiği, bilgisiyle ne yaptığı, malını nereden kazanıp nerede harcadığı ve bedenini neyle yıprattığı konusunda hesaba çekilmedikçe bir yere kıpırdayamayacaktır." Recep Fırat

 

 

 


Önceki Şehirler Arası Terminal, Sorunsuz Hale Getiriliyor
Sonraki Projeler Ehil Kişilere Verilmeli

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.